Tulburare de personalitate de tip borderline - tratament - UNDE?

Psihologia cuplului

Postata de elena1266 cu 15 ani in urma.

Buna ziua, prietena mea, in varsta de 28 de ani, a fost diagnosticata cu "Tulburare de personalitate de tip borderline", dupa 10 ani in care a avut numeroase internari la Spitalul Obregia, majoritatea in urma tentativelor de suicid. Dupa ce am citit mai tot ce am gasit pe internet despre aceasta tulburare si am observat la ea intocmai simptomele, ma ingrijoreaza faptul ca nu am gasit inca un centru specializat in asa ceva (ma refer aici la o clinica particulara).
Daca aveti cunostinta de existenta unui centru specializat in tratamentul acestei tulburari pe care multi medici psihiatri evita sa o diagnosticheze tocmai din cauza faptului ca nu stiu inca un tratament adecvat pentru asta, va rog sa-mi dati o adresa, un nr. de telefon, orice informatie aveti mi-ar fi de folos oricum.
Va multumesc.

Raspunsuri (4)

ramona ioana1

acum 15 ani

poti intreba la acest topic si iti pot raspunde ei
//sfatulmedicului.ro/forum/msg/23/psihiatrie/3658/depresie,anxietate-,atacuri-de-panica.html

eleni

acum 13 ani

inca din copilarie am simptomele unei depresii cronice..insa simptomele borderline de regasesc in ultimii doi ani ..am 26 ani si 6 fobii 4 legate de intimitate..sunt singura nu am pe nimeni...vad totul negru ni rad si nuy am alte reactii..am sansa la o viata normala? dat fiind faptul ca partea de cuplu nu o pot realiza niciodata..sunt foarte discriminata pt puritatea mea

Adriana

acum 12 ani

Buna eleni lasa-mi daca vrei un id de mess daca vrei sa vb...DAR RASPUNSUL LA INTREBAREA TA ESTE: DA...ai sansa la o viata normala....

tudor

acum 10 ani

Va salut. Si eu ma aflu printre cei ce sunt siagnosticati cu personalitate schizotipala ori borderline din cate am citit. Intrebarea mea este daca exista tratamente naturiste pentru aceste afectiuni.