trauma

Psihologia cuplului

Postata de dan160 cu 15 ani in urma.

Buna Ziua.De aproximativ cateva luni am o relatie cu o femeie de aproximativ 28 ani.sentimentele care le are fata de mine sunt destul de puternice insa uneori ,la cateva zile intra intr-o stare in care nu mai vrea sa vorbeasca cu nimeni,nu-i poti intra in voie cu nimic.Am avut o discutie cu ea si mi-a spus ca nu stie din ce cauza simte uneori ,fara ai face cineva ceva, o puternica repulsie fata de barbati. mentionez ca a trecut printr-un divort traumatizant,are un copil minor care nu se afla langa ea tocmai din cauza acestui individ(se afla la parinti)si nu in ultimul rand a fost si agresata fizic o data de fostul sot. Am incercat aproape toate metodele pentru a o scoate din acele stari insa nu pot. Puteti sa-mi dati un sfat in aceasta privinta. Ce ar trebui sa schimb eu? ce ar trabui sa schimbe ea?,,,,,,

Raspunsuri (7)

Elena991510

acum 15 ani

sa mearga la un psiholog bun, ai sa vezi ca se va schimba

dan160

acum 15 ani

In orasul unde locuiesc eu nu sunt psihologi asa bine pregatiti sau cat am cautat eu nu am gasit.pentu a merge in alt oras e mai greu pentru ca si asa este greu de convins sa mearga la un psiholog. Totusi,ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi?........

adriana495

acum 15 ani

buna kat-ule..daca nu aveti posibilitatea de a merge la un psiholog at trebuie neaparat sa faci tu pe psihologul. ideea e ca are nevoie de o pers care s-o asculte pana la capat fara sa spuna nimic,sa-i inteleasga durerea si apoi sa o sfatuiesti cumva si sa o convingi ca trebuie sa lase trecutul in urma si sa lupte mai departe. incearca si..ma anunti.

dan160

acum 15 ani

asta si fac insa refuza sa vorbeasca cu mine cand are acele crize. spune ca vrea doar sa fie linistita si singura insa dureaza starea si cateva zile . mi se pare cam mult. se distruge asa. credeti-ma ca ii fac toate placerile , nu o supar cu nimic si totusi...........

Elena991510

acum 15 ani

schimbati mediul, apartamentul...
mutati-va in alta parte unde sa nu ii mai aduca aminte de traumele prin care a trecut..
mergeti la munte, in excursii, o sa fie mai bine, o sa va apropiati mai mult, si poate asa o sa-si deschida si sufletul

Mult succes!!

simona312112347

acum 15 ani

Incearca sa o convingi ca o iubesti fara sa ii ceri ceva anume si fara sa asttepti ceva de la ea, adica neconditionat. Experientele neplacute si dureroase prin care a trecut o determina sa fie, cel putin, mai precauta. Si nu o poti judeca. Nu are nimic personal cu tine, doar ca, probabil ranile nu i s-au vindecat. Ar fi nevoie de multa rabdare, timp si multa intelegere. Fii alaturi de ea si atunci cand nu o intelegi, cand te respinge (cu singuranta nu vrea sa fie singura ci doar sa nu fie presata) si cu timpul te va aprecia. Repulsia pe care o generalizeaza, e rezultatul experientei cu fostul sot care a privat-o de multe lucruri: copil, familie, intimitate, incredere, etc. Ea ar trebui sa invete sa viseze din nou, sa fie optimista si sa spere. Iar tu sa fii alaturi de ea si sa o sustii in tot ce face. Asta daca iti doresti intr-adevar sa ramaneti impreuna.

Daniel80113731

acum 15 ani

buna ziua. raspunsurile care le cauti se gasesc numai in tine! ca o relatie de cuplu sa functioneze este nevoie ca unul din parteneri sa fie inteligent sau macar sa incerce fara ca celalalt sa simta!
vorba multa saracia omului! adica sa sti sa faci pe celalalt fericit fara sa te gandesti la persoana ta pentru inceput si ai sa vezi ca in timp veti fii cei mai fericiti amandoi! daca persoana de langa tine iti da o palma tu sa-i zambesti!