Sotul meu imi fura bani din portofel

Psihologia cuplului

Postata de mayas cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Suntem casatoriti de 12 ani, am inceput cu greu, provenind din familii sarace.
La inceput el era destul de normal in privinta job-ului, adica se mai angaja in cate un loc.
Eu am ajuns intr-o pozitie buna la locul de munca si am un venit mare.
El de cativa ani nu are un loc de munca, si isi cauta numai cand il presez eu foarte tare.
Oricum face tot posibilul sa amane un job, nu se agita foarte tare.

Copii nu avem, si de curand locum numai noi doi, pentru ca am reusit sa luam un apartament cu prima casa.

In decursul anilor am tot observat ca nu ies la socoteala cu banii din portofel, imi lipsean 10-30 lei uneori. Cand locuiam cu mama mea, sotul imi spunea ca mama imi ia banuti din portofel. Nu am facut nimic legat de asta pentru ca pentru ca mi-era rusine... Ea imi mai lua bani in trecut, insa de obicei recunostea ca a avut nevoie etc...

Insa acum locuim numai noi doi si aseara mi-am notat ce suma am si exact cate hartii din fiecare tip de bancnota. Azi-dimineata lipseau in total 70 lei!

Nu am reactionat, prefer sa gandesc bine inainte de a reactiona.

Va rog ajutati-ma cu un sfat, ma simt ciudat, este teribil.

Multumesc frumos.

Raspunsuri (5)

De ce sa te simti teribil

acum 11 ani

Sotul tau este un lenes in primul rand, cine e lenes se foloseste de tertipuri ca minciuna si furt.
Deocamdata te fura pe tine in mod clar si evident si mai si minte. Minciuna e normala la hoti, insa ambele sunt nenormale. Ca te "fura" pe tine nu e chiar corect deoarecel locuiti impreuna, banii lui sunt si a tai si invers...asta in caz ca nu ati cazut la alta intelegere inainte.

Trebuie sa-l pui in fata cu faptele la genul: vad ca mi-ai luat 70 de lei din portofel, de ce nu ma intrebi inainte daca ai voie"-... si vezi ce spune...
daca ii spui "imi furi cumva bani din portofel ?" probabil ca nu va recunoaste.

Lenea duce la multe alte vicii...e o boala greu de tratat si de vindecat.
Incearca sa nu mai lasi bani in portofel si pune deeoparte pt. zile negre...daca vede ca nu prea mai poate nici nu mai consuma...si poate isi gaseste ceva de lucru.
Insa cu un om lenes nu e usor de trait. Succes

ala bala

acum 11 ani

Data viitoare lasa in portfofel, langa bani, un biletel de genul:
"In portofel sunt in total x lei: y bancnote de z lei, samd. Daca maine dimineata lipseste ceva, voi sti ca tu i-ai luat."

pune o capcana in portofel

acum 11 ani

Pune hartie de muste in loc de bani....

Marin

acum 10 ani

Si eu patesc exact acelasi lucru cu prietena mea. Dar exact la fel. Nici nu stiu ce sa fac....

Cora

acum 10 ani

ha!!! exact asta patesc si eu des. am 2 joburi si un copil ce are nevoie de meditatii pe examen. deci is f.f.f.fstresata. mie si-a facut bagajele, cica si-a gasit de lucru. face des asta. minte ca pleaca la job afara. m-am imprumutat sa-i dau de drum, acolo numa tampenii a facut. am inghitit, imi fura cand nu lucra si mine. ii joaca!!!!!!! habar nu aveti prin a cata depresie adancita sunt. nu mai am lacrimi , nici forta de spitale, pt ca si o boala lunga am , de stres. nici nervi sa divortez n-am, oricum nu ma ia nimeni ca-s jalnic de obosita psihic. banii??? multi. i-am recuperat?? nu. daca erau ai mei??? nu. ai firmei, trebuiau predati la firma sefului mei. multi???? da!!!! 2000lei. daca ai sa-i pun?? nu. de unde? daca dau de el??? nu are tel inc de cateva zile/ e a nustiu cata faza din viata mea cu el. de 10 ani. cosmar. astept raspunsuri cine ma ajuta, profesionist,n-am bani, is in depresie repetata majora, [email protected]. merci mult