sot nervos si nemultumit , ajutor va rog

Psihologia cuplului

Postata de mele cu 10 ani in urma.

Buna ziua ,

Sunt casatorita cu sotul meu de 6 ani , ne_am casatorit din dragoste, in anul 2010 s a nascut fetita noastra pe care o iubim enorm. In 2009 sotul a ramas fara serviciu si nu a reusit sa isi gasesca nimic pana astazi , cu toate ca trimite mii de cv uri, a fost la targuri de joburi,am apelat la cunostinte,dar nimic concret doar promisiuni......in tot acest timp eu am ramas gravida si in 2010 am nascut,dupa care am stat cu fetita 2 ani acasa ,iar in 2012 m am intors la serviciu.
De cand m am intors la serviciu sotul meu este tot mai nervos, mai nemultumit,imi spune ca nu ii place atitudinea mea, nu ii mai place persoana mea,ca ma enervez si il jignesc mereu ,ca nu ii place cum arat,ca sunt grasa am 6 kg in plus fata de kg de la carte , ca am 2 alunite pe fata si ca arat ca babele,ca este stresat in preajma mea, ca nu se simte bine cu mine,ca nu ma mai suporta , ca il deranjeaza tot la mine si ca el divorteaza.
Ne_am certat in ultimul timp mai des pe nimicuri zic eu,peste care se poate trece insa el refuza , si spune ca sa vedem daca el poate trece.
In timpul zilei sunt la servici si el imi da tot felul de mesaje pesimiste , cu tot felul de lucruri pe care nu le suporta la mine.
Eu sunt o persoana pacifista si familista , nu am vicii , nu am prietene , el este singurul meu prieten ....... si sufar f mult ca se poarta asa cu mine. Nu am pe nimeni decat pe ei doi si vreau sa fiu cu ei toata viata.
Cand ne am certat l am jignit si acum imi reproseaza mereu si spune ca nu v a uita si o sa platesc ptr asta,o sa vad cand o sa raman singura cum va fii.
VA ROG FRUMOS SA IMI DATI UN SFAT ,IMI DORESC FAMILIA ALATURI DE MINE.
eu il iubesc mult!

Raspunsuri (5)

buna

acum 10 ani

trebuie sa te rogi pt. sotul tau. este un lucru care des ajuta. Cu cuvintele tale si la Iisus cel mai simplu.
El este nervos probabil din cauza ca nu are ocupatie si bani, ceea pt. un barbat e f. important. Si frustarea lui o revarsa pe tine caci nu are pe altcineva. Acum e clar ca nu e deloc frumos ce face insa poate nu e chiar el....adica e din cauza situatiei...desi nu se face asa ceva, cam ciudat comportamentul lui.....insa femeile sunt singurele de regula ce lupta pt. salvarea familiei...barbatii renunta usor de regula Rugaciunea poate ajuta sa-l redreseze...Dzeu nu-l poate schimba cu forta si nici peste noapte insa des sunt si influente negative invizibile si acelea pot sa dispara prin rugaciune. Cine stie...incearca..rugaciunea nu-i niciodata de prisos.
Succes !

PsihoterapeutGabrielaGusoi

acum 10 ani

Buna ziua,

Este nevoie de o altfel de gestionare a conflictelor si a starilor. Descrieti un soi de razboi aici :el este nervos, dumneavoastra il jigniti. Pentru a evita concurenta si dorinta de a castiga luptele zilnice, este nevoie sa invatati impreuna sa ascultati ceea ce aveti de spus, sa incercati mereu cai noi, nefolosite pana acum de a raspunde nevoilor celuilalt.''''Nimicurilor'''' sa li se dea nume, sa li se arate importanta pe care le-o acorda fiecare, pentru a stabili daca este nevoie sa li se acorde mai multa atentie sau nu.
Va sugerez sa incepeti o terapie de cuplu, cu acordul amandurora, pentru a reduce pesimismul si a reinstaura linistea in cuplu.

Toate cele bune.
Psih.Gabriela Gusoi
Email: [email protected]
Telefon: 0767967190

diana2013

acum 10 ani

mi se pare curios. sotul si sotia scriu despre problemele in casnicie pe acelasi site? ia uitati va ce scrie aici si in link ul de mai jos ??????????!!!!!!!!!!!!
//sfatulmedicului.ro/comunitate/psihologia-cuplului/ajutor-ce-se-intampla-cu-noi_50185

mele

acum 10 ani

nu este deloc curios ....amandoi am scris pe acelasi cont ptr ca fiecare doreste sa se verifice in actiunile lui si sa cunoasca pareri transparente...altfel spus daca avem probleme nu dorim sa ne ascundem unul de celalalt initiativele de acest fel. Astfel amandoi putem citi cat se poate de transparent ceea ce ne scriu cei care doresc sa vina cu diferite sfaturi.

Zmeu Nicoleta

acum 8 ani

Buna ziua! Am nevoie de un sfat urgent: M-am cunoscut cu sotul meu acum 2 ani . In acesti doi ani ne-am casatorit avem un baietel de 5 luni, nu stiu cum sa mai procedez , nu stiu cum sa ii vorbesc. De cand am intrat in prenatal simt ca deja a intrat monotonia intre noi. Il rog sa stea si el cu copilul nu se poate , il rog sa ma ajute cu baia nu se poate imi spune doar dar nu esti in stare? Ma enervez si incep sa ii reprosez tot ce imi aduc aminte. Noi locuim cu socrii discuti si discuti ii povestesc ce se intampla si nu putem vorbi ca se joaca pe telefon.Nu stiu cum sa ma mai port cu el ce sa fac.