sot infidel

Psihologia cuplului

Postata de alina393 cu 10 ani in urma.

sotul meu are o tulburare comportamentala.ma inseala mereu cu tinere de aproximativ 20 ani.el are 39 ani.nu are relatii de durata ci max o saptamana -doua. mereu este o alta tanara.cu toate ca am dovezi(poze,inregistrari telefonice,martori) ma acuza ca sunt nebuna si interpretez gresit si ca eu caut pretexte sa divortez .cum se numeste boala lui si cum se poate trata?

Raspunsuri (6)

ramona

acum 10 ani

divort se numeste!
vinovata esti tu ca stai si suporti, el nu are nici o boala! cum puteti femei sa va bateti joc de voi in halul acesta eu nu pricep! te mai si minti ca are o boala cand de fapt este un fustangiu de cea mai joasa speta! eu chiar nu pricep cum poti sa decazi in asemenea hal...... femeile trebuie sa aiba demnitate, cum ai sa iti cresti copiii daca nici tu nu esti demna?

alina393

acum 10 ani

problema e mai complicata.am doi copii si salariul mic de bugetara.el e "patron" cu multe angajate tinere....

alina393

acum 10 ani

un medic mi a spus ca e o problema psihica dar am uitat cum se cheama .daca stie cineva va rog sa-mi spuneti

FreeStyle11

acum 10 ani

Nu e boala, e ceva ramas din instinctul animalic, acela de imperechere cu mai multe femele.El e gagicar, daca exista o boala se numeste gagicareala, nu ai ce sa-i faci, decat sa divortezi.Nu incerca sa-l schimbi daca ai esuat de atatea ori, divorteaza sau schimba metoda de al convinge sa-ti ramana fidel.Eu zic ca poti merge la psiholog, cu el sau fara el, si psihologul iti poate explica cum sa faci ca sa-ti fie tie si copiilor tai bine.Daca copiii sunt mici atunci fa tot posibilul ca ei sa nu sufere de la divort, stiu ca unii copii sunt mai sensibili la chestii dastea.Daca ai salariu mic, acum decat sa stai langa un om care nu te respecta, eu zic sa divortezi si sa cauti alte solutii in privinta banilor, ca ele exista.

gratiela.

acum 10 ani

Din cate stiu, exista o ''''criza'''' a varstei de 40 de ani la barbati cand majoritatea sunt tentati sa faca lucruri de genul asta.. insa e temporara.

x

acum 10 ani

Alina, boală nu e. Nu te amăgi. Asta nu înseamnă că trebuie să divorțezi. E alegerea ta : ori te deranjează, și atunci îi atragi aenția că nu mai ești dispusă să admiți asta, dar în acest caz te și ții de cuvânt, ori nu te deranjează insuportabil de tare, și de fapt el e ok în rest, ori pur și simplu nu crezi că te poți descurca fără el, și în acest caz te rog nu te mai tortura singură. De schimbat nu schimbi nimic, doar erodezi credibilitatea ta, imaginea ta și relația voastră, șii crești riscul (care întotdeauna există...) ca una din etele alea de 20 de ani să plece cu el. Nu le subestima, nici pe el. Nu e mare lucru diferența aia... Datele fiind acestea, alegerea e a ta. Numai ține minte : mai târyiu nu e mai ușor.