Problemele familiale afecteaza viata de cuplu

Psihologia cuplului

Postata de elena282 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Sunt casatorita cu sotul meu de 2 ani, dar ne cunoastem de 10 ani. Am mers impreuna la facultate, am muncit , si cand am decis sa ne casatorim parintii nu ne-au putut ajuta cu nimic, Asa ca sotul meu a plecat sa lucreze in strainatate ca si inginer pe bani "frumosi", si asa am reusit sa ne facem nunta, sa cumparam casa, masina, ne-am mai imprumutat si de la banca, dar acum pot sa spun e bine, suntem o famile normala.
Problema acum incepe. Socrii mei nu s-au inteles si au divortat de vreo 4 ani, fara sa faca partaj, ea a plecat sa munceasca in Italia ca ingrijitoare la batrani, cu gandul sa-si ia casa ei, iar socrul meu a ramas in casa lor, alaturi de fratele sotului meu, care este tanar, munceste la un magazin foto, si tot ce are de facut este distractie, acum mai nou i-a mai dat si soacramea bani sa-si ia masina, 8000 euro, cu promisiunea ca el sa-i dea inapoi, dar in ritmul asta nu vad nici o sansa.
Soacra mea mea vrea sa-ti ia casa ei, dar nu are bani suficienti, si vrea sa-i dam noi (15000-20000 de euro). si i-am zis ca ii dam dar facem contract fiecare pe valoarea contribuita si a zis ca nu. apoi i-am mai propus ca sa luam noi casa si daca e sa se mute in ea, si iar a zis ca nu, ca ea vrea sa fie pe numele ei.
Deci in concluzie ea vrea bani, sau ce naiba o mai fi pe numele ei. Si i-am zis asa...ca suntem si noi tineri, stam departe unul de celalalt, si fiecare ban conteaza,si asa daca ii dadeam faceam si noi investie pe viitor si aveam si noi pt copiii nostri, ca e greu in Romania sa-ti mai iei ceva, si ea statea acolo, nu o dadea nimeni afara si nici banii nu trebuia sa nii mai dea inapoi.Dar nu vrea sub nici o forma.
Si de ceva timp ne tot certam pe tema asta si incepe sa ne afecteze si viata de cuplu,
Va rog daca se poate ma ajutati cu un sfat, cum ar fi bine de facut, deoarece si eu si si sotul meu suntem tineri, si el e cumva prins la mijloc, Stie si e constient ca mama lui nu are dreptate si nu procedeaza corect, dar stresul e deja prea mare.
Va multumesc

Raspunsuri (5)

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

Eu am inteles pana acum ca soacra voastra vrea bani. Spune-mi exact ce probleme au intervenit in cuplul vostru. Nu ne-ai vorbit despre aceste lucruri.

Psiholog Liliana Puchea

acum 12 ani

Buna ziua Daca din ceea ce povestiti dumneavoastra spuneti ca va afecteaza viata de cuplu puteti apela la psihoterapia de cuplu daca si partenerul îsi dorestes
Daca nu puteti chiar dummneavoastra sa apelati la consiliere psihologimca care va poate fi de ajutor in ceea ce priveste modul in care gestionati aceasta situatie dar si sa va gasiti resursele de a trece cu bine aceasta situatie

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Tel 0722207760

elena282

acum 12 ani

Pt D-na Delia Mihaela...
Sotul meu este foarte stresat, de ceva timp ne chinuim sa avem un copil, si nu reusim, si cred ca afecteaza si acestul lucru, si de asemenea soacra mea ii, mai aminteste unele lucruri care s-au intamplat in trecut ceea ce-l face pe el sa devina agitat si nervos si uneori chiar si jigniri, adresate mie, nu s-a pus pana acum problema batailor.El este acum cumva la mijloc.
Deseori ma gandeam sa ne despartim, pt ca fiecare sa mearga mai departe, dar nu stiu daca asta este o solutie..
Va multumesc pt raspusuri.

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

Acelasi lucru ca si colega mea va indrum spre terapie de cuplu sau individuala spre a va clarifica relatiile si sa decideti ce este cel mai bine pentru d-voastra. De exemplu puteti clarifica daca exista si alte motive pentru atitudinea sotului si starea d-voastra de ambiguitate care va impiedica sa evoluati.
Cand sunteti in cautare de terapeut ma puteti contacta pe private pentru recomandare sau colaborare.
O zi frumoasa.

paul irina

acum 9 ani

mam racit de sotul meu nu mai simnt nimic cind facem dragoste ce ramine de facut