pauza in cuplu

Psihologia cuplului

Postata de maria199876 cu 7 ani in urma.

Buna ziua, am o relatie de aproximativ 8 luni cu un baiat de 19 ani , eu ac***a 18 , si pe scurt , el a decis sa luam o pauza dupa ce eu intr-o seara , sambata ce a trecut mai exact , i-am facut o mica criza de gelozie . Mi-am dat seama imediat ca am gresit dar nu mai aveam cum s arepar , duminica mi-a spus ca vrea sa luam o pauza , eu am tot incercat sa il determin sa ne vedem astazi sa discutam si sa vedem ce sa facem , dar nu a vrut , mi-a spus ca aceasta pauza este pentru mine , ca sa stau sa ma gandesc la comportamentul si gandirea mea care nu e tocmai ok , eu nu stiu ce sa fac , plang e duminica si nu prea pot sa mananc , il iubesc mult si nu stiu ce as face daca s-ar despartii de mine . Cum as putea sa ii arat ca sunt constienta de greseala si ca incerc sa imi schimb gandirea ? Asta e problema ca nu stiu cum sa imi schimb gandirea , in unele momente recunosc ca sunt exagerata dar nu ma asteptam sa i-a asa o decizie si acum chiar trebuie sa fac ceva ca sa ii demonstrez ca m-a voi schimba , vreau sa las sa treaca o saptamana si dupa sa ii spun ca vreau sa ne vedem ( asa a ramas ca daca stiu sigur ca s-a schimbat ceva la mine ii voi spune ca vreau sa ne vedem ) , sper ca ma puteti ajuta :( !

Raspunsuri (1)

acum 7 ani

Buna ziua,

Pentru schimbarea comportamentului este foarte benefic o terapie comporatamentala sau metodele de neuro lingvistica. Despre toate aceste instrumente puteti sa aflati mai multe la cabinetul adresa_web_filtrata unde sesiunile sunt oferite si pe skyp.

Agota Toth
Psiholog
International Certified Coach