Mysofobia

Psihologia cuplului

Postata de pasiflora cu 12 ani in urma.

Buna ziua si va multumesc de pe acum pentru ajutor.
Sotul meu are o fobie pentru bacterii, microbi , etc. El recunoaste lucrul acesta, dar este destul de agasant chiar si asa. Spala tocatoarele dupa fiecare ceapa, se uita in "miezul" carnii sa fie bine facuta, etc. Nu stiu cum sa port cu el, credeti-ma ca nu e chiar simplu sa rezisti zi de zi...
Inca o data multumiri.

Raspunsuri (2)

pasiflora

acum 12 ani

Astept raspunsuri...

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

mysofobia poate fi un simptom intalnit la hipocondrii sau in cadrul tulburarii obsesiv compulsive. pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat eventual medicamentos (ex: antidepresive) al suferintei sotului dumneavoastra va recomand un consult la un medic psiholog, iar pentru acest lucru puteti sa va adresati si psihologilor de pe acest site: //sfatulmedicului.ro/comunitate/psihologia-cuplului_284/membri

va urez o zi buna