mersul

Psihologia cuplului

Postata de simona558 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Am o fetita de 1 an si o luna (a fost nascuta la 35 saptamani). Are 76 cm si 8500g.
Ii este foarte frica sa mearga singura; mentionez ca merge doar tinuta de ambele maini.
Este o problema faptul ca inca nu isi da drumul la mers?
Multumesc anticipat,
Simona Nistor

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Iuli

acum 13 ani

Doamne ce p***ai. Cum pot crede unii in asa ceva... Eh macar ne amuzam :)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Adrienne

acum 13 ani

Am remarcat un lucru pe acest forum si anume : persoanele care sunt adepte ale tratamentului naturist, indiferent de afectiune........, daca intalnesc pe cineva care nu le imparaseste parerea, devin f. agresive verbal si ceilalti sunt ori p***a, ori lipsiti de credinta in D-zeu. Nu credeti ca fiecare este liber sa aiba propriile pareri, obtiuni,atunci cand este vorba despre sanatatea sau chiar viata lui? Copilul isi va da drumul la mers atunci cand va fi pregatit, trebuie incurajat ,pacalit cu anumite jocuri, etc.

Filipa

acum 13 ani

Daca ai fost cu ea la medicul de familie si dezvoltarea fetitei este normala, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Fata mea a avut o tentativa de a merge pe la 11 luni, a cazut si apoi i-a fost frica sa mai mearga. A mers din nou pe la 1 an si 2 luni cand a uitat. Era si cam grasuta atunci. Las-o sa mearga singura pe langa pat, pune-o sa mearga de la pat la fotoliu, pe distante scurte, chemati-o de la unul la altul, tentati-o cu jucarii. Trebuie sa fiti permanent langa ea, s-o sustineti, sa capete incredere ca poate merge singura. Succes.