Ma inselat sau nu?

Psihologia cuplului Depresie

Postata de Utilizator21583413832 cu 4 ani in urma.

Buna ziua,
De cateva zile incoace ma lupt cu un gand dramatic si intunecat. Iubita mi-a marturisit cum s-a vazut cu fostul ei prieten timp de 2 saptamanai si s-au sarutat de 2 ori. Bineinteles, tin sa cred ca a fost mai mult intre ei.
Intr-o seara (inainte sa stiu de cele intamplate) am incercat sa facem sex, dar la fiecare penetrare se oprea pe motiv de durere. (nu s-a mai intamplat asa ceva pana atunci). Intr-o alta seara era depedenta de saruturi, voia sa o sarut incontinui. Nu stiu ce sa cred, dar simt cum toate astea sunt din cauza vinovatiei care o apasa.
O iubesc, am iertat-o, dar nu pot uita. Sunt mereu confuz si imi fac mereu iluzii. Am avut prea mare incredere in ea (am avut niste zile foarte negre in care singura alinare era gandul ca am s-o vad si o sa ma calmez) tocmai din acest motiv am dezvoltat o incredere oarba in ea. Acum mor de durere... La fiecare sarutare imi aduc aminte de ce a facut si ma intreb fara incetare: Sa iubit cu el sau nu? Ea nu recunoaste fiindca ii e teama ca am s-o parasesc.

Daca va ajuta urmatoarele aspecte:
Aveam acces deplin pe telefonul ei, vedeam mesajele cu ea. Defapt, tipul ia scris pe aplicatia aia tik tok, intrucat probabil stia ca am acces pe messegnerul ei. Adica cel mai probabil s-au vazut prima data fata in fata, sau cumva au vorbit prin mesaje SMS cu mult timp inainte. Ce vreau sa spun este, ca sunt sigur ca nu au fost doar 2 saptamani.
Apoi ia insista ca s-au vazut de doar 2 ori, si s-au sarutat inca de atunci. Mi se pare ciudat sa te saruti la prima intalnire cu cineva.

Inca un aspect foarte important: Il iubea foarte mult, a recunoscut ca se gandeste la el si isi facea iluzii cu el.

Va rog ajutati-ma..

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Psihologia-cuplului/cele-5-stadii-ale-relatiei-de-cuplu-in-ce-etapa-va-aflatii_17929

Psih. Stefania Budacu

acum 4 ani

Buna ziua, cel mai bine ar fi sa mergeti amandoi in terapie, sa apara astfel o persoana care sa medieze comunicarea (la acest nivel) dintre voi. Neincrederea este ca o carie, avanseaza si va distruge relatia.
Toate cele bune!