la ce varsta vorbeste un copil?

Psihologia cuplului

Postata de mihaela-valerica cu 12 ani in urma.

copilul meu se 2 ani si 10 luni nu vorbeste toate cuvintele, la unele nu spune decat prima sip***a.este cazul sa consult un medic logoped?

Raspunsuri (3)

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

Buna Mihaela, poti merge la un psiholog clinician sa aplice cateva teste copilasului si sa iti spuna daca dezvoltarea lui este corespunzatoare cu varsta cronologica.
In alta odine la 2 ani si 10 luni copiii nu pronunta toate cuvinte, dar pentru a elimina orice suspiciune si pentru a avea o parerea impartiala consulta un psiholog clinician. Am si eu un test portage pe care ti-l pot aplica online daca esti interesata contacteaza-ma pe private.
O zi frumoasa.

mihaela-valerica

acum 12 ani

da sigur ca sunt interesata. va multumesc foarte mult

parerea mea

acum 12 ani

Nu e o lege. Unii mai devreme si altii mai tarziu. Medicul de familie va poate fi util.