Invidie in relatie (mi-e jena de titlu, dar asta simt)

Psihologia cuplului

Postata de Tudor87 cu 11 ani in urma.

Sunt intr-o dilema destul de mare , iar de curand imi dau seama ca vad lucrurile gresit si anume : Penultima relatie in care am fost si actuala relatie ma fac sa vad acelasi lucru.. in ambele cazuri am fost atras de opusul meu in ceea ce priveste independenta persoanelor cu care sunt. Ne placeau si ne plac aceleasi lucruri dar eu simt mereu o dependenta pe care ele nu o simt. Problema este ca ajung sa fiu invidios pe ele , si sa ma simt prost din cauza asta.. As vrea sa fiu mai independent sentimental si sa am cat de cat control asupra vietii mele, sa vad lucrurile mai la rece dar de multe ori sau de cele mai multe ori nu reusesc.. si ma tem ca acest lucru nu se va termina decat daca imi schimb perceptia. Sincer stau si ma lupt cu lucrurile astea deoarece naivitatea mea nu ma lasa sa vad dincolo de ce afiseaza oamenii din jurul meu , si anume in cazul cuplurilor care functioneaza bine ei se bucura si apreciaza foarte mult cand parteneilor le merge bine si sunt foarte echilibrati, eu insa constat in cazul meu ca uneori cand vine vorba de unele aspecte gen : independenta si atitudine rece eu sunt invidios si ma manifect stupid.. va rog sa va dati cu parerea. Oare au un cuvant de spus unele neajunsuri din viata mea? frustrari etc?

Raspunsuri (1)

PsihoterapeutGabrielaGusoi

acum 11 ani

Buna ziua,

Reflectati asupra acelor neajunsuri si frustrari pe care doar le-ati mentionat, fara a le descrie amanuntit. Spiritul competitiv se dezvolta atunci cand carentele dau nastere unor frustrari. Reflectati asupra lor, asupra trasaturilor partenerei si a celor pe care doriti sa le dobanditi si vedeti daca ele p***ancid.

Psih.Gabriela Gusoi
Email: [email protected]
Telefon:0767967190