impas in casnicie

Psihologia cuplului

Postata de Catyusa cu 14 ani in urma.

Ceea ce spuneti, dragi prietene este foarte logic. Dar eu mi-am gasit "jumatatea" foarte greu. Il iubesc total si definitiv. M-am maritat la 35 de ani, timp in care nu am gasit barbatul care sa ma inteleaga oricat as fi cautat, sa ma accepte asa cum sunt, sa ma iubeasca, sa aiba grija de mine... L-am gasit, asa am crezut atunci, asa sper si acum, dar ce ma fac acum? Sa nu credeti ca sunt un neica nimeni! Am o facultate, am un post bun, dar sunt prea sensibila si dependenta de el. El nu are facultate dar are ceva ce n-am gasit niciodata... o inteligenta de exceptie, siguranta, dragoste... Tocmai l-am intrebat direct si nu a stiut pe unde sa scoata camasa...

Raspunsuri (2)

simona

acum 14 ani

Sa intelegem ca are totusi ceva de ascuns
Te inteleg ca l-ai gasit f greu dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti sacrifici toata viata pentru 4 ani care au fost frumosi. Daca el nu stie sa aprecieze ce are langa el cand isi va da seama va fi prea tarziu
Acum noi iti spunem parerea noastra dar poate nici noi nu am sti ce decizie sa luam daca am fi in locul tau.

Sorinel Mocanu

acum 14 ani

Din cele doua postari ale dv, inteleg ca a durat mult pana ati intalnit persoana dorita: acest lucru va face vulnerabila din doua motive – asteptarea de-a gasi pe altcineva este deosebit de redusa, iar nevoia de-a avea totusi o viata alaturi de cineva nu va mai permite o alta cautare care sa dureze la fel de mult.
Pe de alta parte, spuenti ca sotul este persoana ideala pt dv: are toate calitatile pe care le apreciati la un barbat, cu singura observatie ca acum ele nu mai par sa va fie dedicate dv. Este o situatie cu atat mai frustranta...
Cele doua – perspectiva redusa a unei alternative, si impresia ca solutia ar fi atat de aproape, la-ndemana dv, practic – reduc sansele de-a privi mai detasat situatia, si de-a va acorda mai mult timp de reflectie.
Sigur ca incercarea de-a discuta (in masura in care puteti face asta) lucrurile cu sotul dv, pe cat se poate de deschis, este o prima alegere, in urma careia acest episod ar fi depasit (chiar cu pretul de-a constata ca nu sunteti suflete atat de „pereche”). Dar, dincolo de posibilitatea de-a schimba ceva in sotul dv, sta alternativa: cel mai mult puteti sa determinati schimbari in propria dv persoana, in felul in care simtiti si ganditi acum. Nu e un lucru usor si fara suferinta, dar niciodata nu e prea tarziu sa aflati lucruri noi despre dv, si sa va descoperiti posibilitati la care nu v-ati gandit pana acum.