cuplu

Psihologia cuplului

Postata de lungu1286235 cu 13 ani in urma.

cred ..stiu ca nu sunt compatibila cu sotul meu si as vrea sa divortez dar nu stiu ce sa fac..imi este mila de el dar si de mine pentru ca nu sunt implinita sufleteste si am nevoie de dragoste,dar din pacate el nu imi ofera ce vreau eu...dragoste,respect si incredere

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Dragoste cu sila nu se poate, asa cum nu se poate nici dragoste din mila. Daca el nu te respecta, nu are incredere in tine si nu se comporta bine cu tine, atunci nici nu vad de ce eziti. Daca el se comporta frumos cu tine dar nu e ce ai cautat din varii motive, atunci e normal sa ai o strangere de inima. In acest ultim caz, tu trebuie sa te gandesti bine care sunt motivele care te fac sa consideri ca nu (mai) esti compatibila cu el (banuiesc ca la un moment dat ai crezut ca esti, altfel nu te-ai fi casatorit) si daca ajungi la concluzia ca aveti viziuni de viitor diferite sau conceptii despre viata asa de diferite incat nu sunteti compatibili, atunci asta este situatia.

Psih. Delia Aldescu

acum 13 ani

A fost candva in relatia voastra cand partenerul tau iti oferea dragoste, respect si incredere? Ai comunicat cu el despre nevoile tale?