cum remediezi lipsa atractiei

Psihologia cuplului

Postata de latinist cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
Ce se poate face cu o relatie in care lipseste atractia fata de partenera, in care relatiile intime au loc cu foarte mare greutate si f. rar, e instalata o anume rutina si pur si simplu nu mai simt (ca odinioara) nevoia de a-i face un compliment, de a-i lua flori sau pur si simplu de a o scoate in oras... Parca totul e "tehnic", sa zic asa, mergem la lucru, venim, mancam (asta tot timpul e o mare preocupare: ce-o sa mancam azi, maine etc, nu cumva sa murim de foame!), stam in pat, ca niste "colegi de pat", apoi somn de voie.
Tin sa precizez ca relatia tocmai a implinit 6 ani, suntem amandoi la prima relatie, nimeni nu a mai avut pe altcineva inainte, iar timp de aproape 5 ani am avut un regim in care, cu mici exceptii, nu ne vedeam in timpul saptamanii (ea avea locul de munca in localitatea natala, la aprox. 30 km distanta, statea la parinti), iar weekendurile, cam trei sferturi dintre ele le petreceam acasa la ea si implicit cu parintii ei (cam in regim de pensionari, as adauga eu), intr-o monotonie care cu timpul a devenit tot mai evidenta...
Ce se poate face intr-o situatie de acest gen?

Raspunsuri (3)

antoneta142936

acum 10 ani

Comunica ... explica ca rutina asta omoara si ultima farama de dragoste ba chiar si prietenia. Si trebuie actionat ... luat initiativa ...o iesire in oras, la munte, intre prieteni, vizionarea unui film, de ce nu incitant, impreuna ... Nimic in viata nu vine de la sine si cu atat mai putin dragostea. Spune-i ce te doare ... dar nu ca pe un repros ... incepe prin ai spune cat o iubesti, cat iti doresti sa fiti impreuna. Daca nu ... urmarea e previzibila

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 10 ani

Regret aceasta situatie! Este frecvent intalnita la cupluri. Insa, din fericire exista si solutii, cum ar fi: comunicarea asertiva, psihoterapia de cuplu etc.

Pentru inceput va invit sa cititi impreuna cu partenera dvs. un scurt articol despre limbajele iubirii:
http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/

De asemenea, va recomand si cartea:
Secretul casniciei fericite de Zig Ziglar

Succes!
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Ronny85

acum 10 ani

Ea face ceva in privinta unei relatii intime mai bune...? Pana la urma femeia are puterea de a folosi anumite artificii (machiaj, tinute sexy, sa arate cat mai bine) pentru a atrage un barbat, fie el si iubit de 6 ani...