copil

Psihologia cuplului

Postata de mariana729 cu 13 ani in urma.

Buna ziua! am o fetita din a doua casatorie de 7 ani si un baiat de 17 ani din prima casatorie, va rog sa-mi spuneti cum pot sa-i spun fetitei ca fratiorul ei are un alt tata fara sa o afecteze foarte mult?pana acum am tot amanat (,ne-am gandit ca e prea mica).Multumesc!

Raspunsuri (8)

Marina

acum 13 ani

Dar de ce ar trebui sa-i spuneti? Daca tatal ei se poarta frumos cu baiatul, nu face nici o deosebire intre ei, care-i problema? Nu cred ca este chiar atat de important. Daca credeti ca acum nu va intelege, lasati-o sa mai creasca. Nu inteleg cum ar putea s-o afecteze. Ei sunt frati, oricum.

mariana729

acum 13 ani

Multumesc Marina,asa simt si eu dar vreau sa stiu daca procedez bine!

Psih. Liliana Munteanu

acum 13 ani

Buna dimineata!

Inteleg ca sunteti o familie in acest moment si sotul Dvs il accepta pe baiatul Dvs. Daca in familie exista o atmosfera sanatoasa, in care afectiunea si atasamentul sunt exprimate, iar fetita Dvs nu are alte problematici active (cred ca e clasa I, s-a adaptat bine?), poate fi un moment prielnic sa ii spuneti acest detaliu. Mai mult decat atat, am putea explora motivatia Dvs de a-i spune si a sotului Dvs, precum si a baiatului. Ce anume va face sa doriti sa ii comunicati? La ce reactii va asteptati? Se va schimba ceva dupa ce va afla ca fratele ei are un alt tata?
Va recomand cu caldura sa consultati un psiholog, ati putea in acest fel face ca lucrurile sa fie mai usor acceptate de fiica Dvs si integrare in sistemul ei de perceptie a familiei. Care este relatia dintre ea si fratele ei?

mariana729

acum 13 ani

Da in familia noastra este o atmosfera sanatoasa,iar fetita nu are alte probleme de niciun fel,cu scoala este f.bine,dar as vrea sa afle adevarul de la noi,deja ne pune intrebari,cum ar fi de ce fratele ei mai are si alti bunici(cei din partea tatalui sau)....la care noi am schimbat delicat subiectul .

Psih. Liliana Munteanu

acum 13 ani

La 10 ani, un copil deja are toate capacitatile cognitive dezvoltate pe care le are si un adult. Deci si la 7 ani nivelul de intelegere al fetita Dvs este crescut, mai ales ca deja a surprins cateva diferente intre ea si fratele ei. Daca acest proces a inceput deja, ii puteti spune. Va recomand sa o faceti impreuna cu toata familia si explicatia sa o dati Dvs, sustinuta de ceialalti membri, iar atitudinea e bine sa fie ca nimic nu se schimba in planul afectiv al relatiilor voastre. Incercati sa ii raspuneti la toate intrebarile si dupa, verificati si pbservati daca apar anumite modificari in a-si privi fratele sau pe Dvs, incurajand-o de fiecare data sa comunice ceea ce simte.

Numai bine!

Marina

acum 13 ani

Daca fetita pune intrebari, cred ca trebuie sa-i raspundeti. Dar trebuie ca totul sa fie natural. Ascunzandu-i sau schimband subiectul, nu faceti decat sa-i aratati ca voi considerati o problema faptul ca ea are alt tata. Ar trebui sa aveti o discutie in familie in care sa-i spuneti. Nu cred ca ea va da prea mare importanta faptului ca fratele ei are alt tata, atata timp cat sunt iubiti la fel de sotul tau si ca ea nu vede nici o deosebire. Spune-i pe intelesul ei care au fost motivele care te-au despartit de fostul sot, ca esti fericita in prezent, ca esti bucuroasa ca l-ai cunoscut pe tatal ei si astfel a aparut ea. Vezi tu cum ii spui. O mama stie instinctiv cum sa procedeze, nu cred ca sunt retete. Oricum incercati sa nu dati mare importanta evenimentului/faptului ca fratele ei are alt tata. S-AR PUTEA CA LA EA SA NU CONTEZE ori sa conteze faptul ca voi ii dati importanta.

Iuli

acum 13 ani

Nu inteleg de ce nu i-ati spus de la inceput. Nu credeti ca era mai usor sa creasca cu aceasta idee decat sa amanati degeaba? Si oricum nu vad cum ar afecta-o asa ceva...nu mi se pare ceva extrem de relevant pentru ea mai ales la aceasta varsta (personal daca as avea 7 ani si as afla ca fratele meu are alt tata sincer nu m-ar interesa prea mult) :)

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Asa cum va veti adresa acum fetitei dvs ,asa ea va va raspunde mai tarziu .Fiti directa, este destul de mare sa perceapa anumite probleme si destul de mare sa isi dea seama ca ii ascundeti ceva.