buna ziu

Psihologia cuplului

Postata de valentina_fasie cu 12 ani in urma.

va rog sa ma ajutati intr-o problema destul de ciudata. am o relatie cu cineva de putin timp el are o prietena de 8 ani. face cu ea sex totul este ok si trebuie sa faca acelasi lucru si cu mine dar nu poate pana la capat. nu gasesc nici o explicatieam pus toate variantele dar nimic ........

Raspunsuri (3)

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

Cum ati ajuns voi in cuplu? Ce s-a intamplat in relatia lui incat a ales inca o partenera? Ce nevoi ii implinesti tu si ce nevoi ii implineste partenera sa? De unde stii ca totul este ok cand ei fac sex?
Iti recomand sa mergi la consiliere psihologica iti va fi de folos sa clarifici multe aspecte ce tin de aceasta relatie si de nevoile tale care te-au determinat sa intri in ea.

Psih. Nicolae Nedea

acum 12 ani

buna ziua,
am sa incerc sa lamuresc un pic problema desi informatiile dvs sunt putine.
Creierul omenesc este format din doua emisfere -emisfera stanga care gandeste analitic, logic linear si critic si -emisfera dreapta care gandeste sintetic, holist in imagini si emotii.
Sa ne imaginam ca faceti dragoste si emisfera stanga incepe si gandeste critic, chiar moral, posibil sa apara ganduri si intrebari care il impiedica pe partener sa finalizeze-rezultatul este ceea ce spui tu.
Iar daca intra in functie emisfera dreapta si partenerul incepe sa aiba diverse sentimente, cum ar fi: de anxietate ori vinovatie-rezultatul este tot ceea ce spui tu.
Iar daca cele doua emisfere functioneaza in aceeasi directie- iti dai seama apare "catastrofa".
Aceasta este o teorie care poate fi valabila, poti sa verifici daca este ceva ce se potriveste si la voi.Altfel incercati totusi o consiliere pentru o consultatie particularizata.
Sa auzim de bine!

cineva

acum 12 ani

Eu zic sa-ti vezi de treaba ta si sa-ti cauti barbati singuri. Cum te-ai simti sa fii in pielea celeilaltei femei? Sau sa stii ca partenerul te inseala? Iar, pe de alta parte, tie iti place sa fii pe locul 2?