Mâncărime la nas deranjantă ?

Prurit

Postata de Utilizator11712775269 cu 3 saptamani in urma.

De ce îi mănâncă nasul pe alții când le vorbesc eu în față

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Exista mai multe posibile cauze pentru mancarimea la nas. Printre cele mai frecvente sunt alergiile sau reactiile la diferite iritante de mediu precum praf, polen sau par de animale. In unele cazuri, o anumita intoleranta sau sensibilitate la anumite substante prezente in atmosfera poate cauza mancarimea si alte simptome similare. Aceasta reactie poate fi declansata de odorizantele de camera, parfumurile, detergentii sau alte produse cu miros puternic.

Un alt motiv pentru care cineva ar putea experimenta mancarime ar putea fi o reactie nervoasa sau stres. Unele persoane au nervii foarte sensibili la nivelul fetei, iar interactiunea sociala intensa sau stresul poate provoca mancarime sau alte simptome fizice.

Alte cauze posibile ar putea fi infectiile sinusale, rinita sau alte probleme de sanatate. Anumite conditii, cum ar fi dereglarile hormonale sau problemele cu sistemul imunitar, pot, de asemenea, cauza simptome similare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Dermatita/pruritul-mancarimea_8226
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergii-orl-sfaturi-care-functioneaza_7346
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/rinita-alergica-si-dependenta-de-spray-ul-nazal_18153
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cele-mai-bune-remedii-naturale-pentru-pielea-iritata-si-mancarimi_15200