Proteza dentara

Proteze

Postata de eugenia43118743 cu 12 ani in urma.

buna ziua,
nu stiu unde sa ma adresez pentru problema mea si de aceea apelez la amabilitatea dv. Am 60 ani si de la 20 am avut proteza dentara totala. Ma dispera faptul ca gingiile s-au "''topit"'' incit proteza, desi a fost bine executata, nu mai are pe ce sa se aseze. A ramas ca un firicel subtire. Exista vreo metoda de reconstructie si ce implica? daca da unde trebuie sa ma adresez si la cine ?.....
Va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati la un medic stomatolog specialist in ortodontie

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Sint mai multe solutii la problema dvs. Daca inteleg bine, motivul principal de care va plingeti este instabilitatea protezei (presupun ca este vorba de proteza inferioara - mandibulara-).

O solutie ar fi o proteza noua f bine executata si adaptata la cimpul protetic disponibil, mai ales daca proteza pe care o aveti este foarte veche. Gingia si osul de sub ea se remodeleaza permanent de-a lungul vietii, proteza insa nu.

O alta solutie ar fi sa folositi paste adezive speciale pt proteze (se gasesc in comert).

O a treia solutie ar fi inserarea a 2-4 implanturi de care sa se prinda proteza. Dar pt asta este necesar sa existe oferta osoasa disponibila in cantitate suficienta, starea dvs de sanatate sa fie buna (sa nu aveti diabet, sa nu fiti fumator, etc) si sa vi le permiteti dpdv financiar. Pt aceasta ultima solutie trebuie sa apelati la un medic implantolog.

ps: @dr Cristian Irina, ortodontia se adreseaza acelor pacienti care inca mai AU dinti. Nu este cazul de fata.

Dr. Marin

acum 11 ani

Buna ziua!
Este foarte simplu ! Trebuie sa faceti o radiografie panoramica (pe toata gura,cost aprox 70 lei in clinicile de radiologie) apoi sa o aduceti si vom insera cate 2 implanturi atat sus cat si jos pe care vom fixa protezele cu niste capse !

Dr. Marin C. ( Unirii , Dristor , Berceni )
www.stomatologieoltenita.ro

Luminita ionescu

acum 8 ani

Asi vrea sa fac mini inplant ce pasi trebuiesc urmati daca am astm sau daca sin riscuri? Multumesc