Rog interpretare Rmn ?

Prostatita

Postata de Utilizator11559510535 cu o luna in urma.

Prostata cu dimensiuni de 27/38/40mm ( ap/ll/cc), cu volum normal; semnal tranzitional si central in limite normale; semnalul zonelor periferice bilateral cu arii difuze in hiposemnal T2 nerestrictive ADC sugestive pentru sechele postinflamatorii; conturul capsular este regulat.
Vezicule seminale destinse simetric, semnalul fiind omogen.
Vezica urinara destinsa de continut omogen, cu pereti regulati; uretere pelvine nedilatate. Rect si canal anal cu semnal parietal in limite normale.
Fara mase adenopatice pelvine sau inghinale.
Fara ascita.
Fara hernii inghinale.
Segmentele osoase examinate nu prezinta leziuni focale decelabile IRM.
Concluzii:

Sechele postinflamatorii prostatice Fara anomalii ale vezicii urinare

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Interpretarea RMN-ului este urmatoarea: Prostata are dimensiuni normale, iar semnalul zonelor periferice indica urme ale unei inflamatii anterioare. Conturul capsulei este normal. Veziculele seminale sunt dilatate simetric, iar vezica urinara este, de asemenea, dilatata, dar cu continut omogen si pereti normali. Ureterele sunt normale, la fel ca rectul si canalul anal. Nu exista masa de ganglioni limfatici in pelvis sau inghinal. Nu exista nici ascita sau hernii. Oasele examinate nu prezinta leziuni detectabile la RMN. In concluzie, exista semne de inflamatie anterioara a prostatei, dar fara anomalii ale vezicii urinare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostatita-inflamatia-prostatei_593
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/tratamente-naturiste-pentru-afectiunile-prostatei-marirea-in-volum-a-pro_619

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Utilizator11559510535

acum o luna

Multumesc pentru raspuns !