Prostatita ?

Prostatita

Postata de Utilizator11699084433 cu 6 luni in urma.

Ce înseamnă infecție intraprostatica ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Prostatita este o inflamatie a prostatei, glanda care produce lichidul seminal. Exista mai multe tipuri de prostatita, iar una dintre ele este prostatita bacteriana, care poate fi impartita in prostatita cronica bacteriana si prostatita acuta bacteriana.

Infectia intraprostatica sau prostatita bacteriana se refera la o infectie a prostatei care este cauzata de bacterii. Aceasta este adesea rezultatul unei infectii care se raspandeste in glanda de la alte organe din apropiere, cum ar fi vezica urinara sau uretra. Bacteriile pot ajunge in prostata prin urina sau prin fluxul sanguin.

Infectia intraprostatica poate provoca simptome precum dureri sau disconfort in zona pelvina, dificultati in urinare, febra, frisoane si aparitia sangelui in urina sau in sperma. Prostatita bacteriana necesita de obicei tratament cu antibiotice pentru a elimina infectia si pentru a ameliora simptomele.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostatita-inflamatia-prostatei_593