Probleme dupa ejaculare?

Prostatita

Postata de Utilizator11718084363 cu o saptamana in urma.

Buna ziua am 27 de ani ,am fost la medic si am primit dicnostic prostata calfcificata , dupa ce termin ejacularea peste vreo 20 de minute aprox apare o durere pe uretra care ajunge pana in spate la anus si la atingere parca simt din nou nevoia de orgasm si ejaculare am facut analize de secretie uretrala si nimic, analize fungi tot negativ si sumar de urina si urocultura totul este ok.
Deja sexul este un disconfort din aceasta cauza parca am tot nevoia de a ejacula si dupa ejaculare simptomele tin asa vreo 2 trei zile in tot acest timp am si disconfort la urinare arsura , acum am si tratament survet de 2 ori pe zi.
Stiti cumva ce imi poate cauza aceasta problema?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Aceasta problema pe care o aveti poate fi cauzata de o serie de probleme ce includ prostatita cronica, o problema cronica a vezicii urinare, sau chiar un tip de disfunctie sexuala. In unele cazuri, barbatii pot sa simta durere sau disconfort dupa ejaculare, acest lucru putand fi simptomele unei inflamatii sau unei infectii.

De asemenea, unul dintre factorii comuni care poate determina durerea dupa ejaculare este prostatita. Prostata calcificata reprezinta o conditie caracterizata de formarea de depozite minerale mici in glanda, ceea ce poate genera disconfort.

Este important sa va monitorizati reactia corpului dvs. si sa comunicati cu medicul dvs. despre simptomele care va deranjeaza. S-ar putea sa fie necesar sa faceti analize suplimentare pentru a depista posibilele cauze - radiografii, scanari prin RMN, sau chiar o interventie chirurgicala minora pentru a analiza glanda prostatei.

Daca disconfortul persista, consultati un medic specialist in urologie sau medici specialisti in probleme sexuale si sa aveti o discutie deschisa despre ceea ce simtiti. Ei va pot da cel mai bun sfat bazat pe experienta si educatia lor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostatita-inflamatia-prostatei_593
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostata-si-problemele-ei_615