Am probleme cu prostata sau sunt situatii naturale?

Prostatita

Postata de Citizen47 cu 4 ore in urma.

Salut,

Am o nelamurire in legatura cu un aspect si as dori sa ma ajutati cu un raspuns.
Neclaritatea mea se refera la prostata si posibila afectare a ejacularii. Daca simt si cea mai mica presiune de a mictiona, iar intre timp initiez un act sexual atunci ejacularea este una precoce (cel mult 2-3 minute) si este incontrolabila. Daca nu am aceasta presiune atunci este un act normal. Poate fi aceasta o situatie provocata de prostata sau este un aspect normal, intalnit de obicei?
Pe perioada anotimpului rece mentionez ca sunt nevoit sa ma trezesc in fiecare noapte pentru a merge la toalata. Varsta mea este de 30 de ani.

Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti, precum nevoia frecventa de a urina, problema de ejaculare precoce sau nevoia de a urina noaptea, ar putea fi semne de probleme cu prostata.

Totusi, aceste simptome nu sunt exclusive pentru afectiunile prostatei si pot fi intalnite si in alte conditii medicale.

Este important sa va consulte un medic, intrucat numai un examen medical poate confirma cu certitudine daca aveti o problema cu prostata sau daca acestea sunt rezultatul altor factori, cum ar fi stresul sau alimentatia.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostata-si-problemele-ei_615
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/tratamente-naturiste-pentru-afectiunile-prostatei-marirea-in-volum-a-pro_619