Cum pot sti dzca e ?

Profilaxie hepatita B

Postata de Maria cu 9 luni in urma.

Suspect de hepatita b

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Daca suspectati ca aveti hepatita B, este important sa va programati la medic.. Un medic va putea confirma diagnosticul prin intermediul unor teste specifice care pot include:

1. Analize de sange: Se vor efectua teste pentru a detecta prezenta antigenului HBs (antigenul de suprafata al hepatitei B), anticorpii Hbs (anticorpii impotriva antigenului de suprafata al hepatitei B), antigenul Hbe (antigenul Hbe al virusului hepatitei B) si ARN-ul virusului hepatitei B.

2. Teste de functie hepatica: Aceste teste vor evalua daca ficatul dumneavoastra functioneaza normal sau nu, verificand nivelurile de bilirubina, enzime hepatice si protrombina.

3. Ecografie abdominala: Aceasta investigatie imagistica poate ajuta la detectarea modificarilor in ficat.

4. Biopsie hepatica: In unele cazuri, medicul poate recomanda o biopsie hepatica pentru a evalua extinderea leziunilor hepatice si gradul de inflamatie.

Este important sa va programati la medic, deoarece hepatita B poate fi o afectiune grava si poate avea complicatii potential severe, cum ar fi ciroza hepatica si cancerul de ficat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-virala-b_641