Care este timpul de erupție la varicela?

Profilaxia varicelei Varicela si zona zoster

Postata de MembruMobileApp15033021033533 cu 4 ani in urma.

Buna ziua, in urma cu 2 zile am ajuns la urgente cu băiețelul in vârsta de aproape 5 ani, care acuza dureri puternice abdominale și avea febra 38.8. Acolo am aflat ca de fapt nu are nimic la burtica, ci amigdalita acută și a fost trecut pe antibiotic. La o zi după, respectiv ieri, am observat 3 bubițe pe corp, exact 3 - doua pe fata și una pe umăr, cu un lichid in ele. Mi-am dat seama ca e vorba de varicela ( nepoatele au avut in urma cu 2 săptămâni). M-am pregătit cu mixtura și tot ce trebuie, dar acum la încă o zi jumate după, am rămas tot la cele 3 bubițe și parca ar avea ceva și in gurița. E normal sa rămână așa? Sau mai ies de acum încolo ? Doctorița mi-a zis ca nu prea e normal sa iasă doar 3 bubițe in 2 zile, și mi-a zis sa nu cumva sa întrerup antibioticul ( pt gât). Care este de fapt perioada de erupție a bolii? E posibil sa mai facă o dată dacă rămâne la același nivel de 3 bubițe ? (Am mai auzit și acest lucru ). Poate antibioticul sa încetinească sau sa stopeze evoluția bolii ? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela-cea-mai-frecventa-boala-a-copilariei_17514