Paracetamolul are gluten?

Proceduri medicale

Postata de MariaO cu 7 luni in urma.

Răceala

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Paracetamolul nu contine gluten. Glutenul este o proteina gasita in cerealele cum ar fi graul, orzul si secara, insa paracetamolul este o substanta activa care se gaseste in multe medicamente utilizate pentru a reduce febra si durerea.

Este important sa cititi informatiile de pe ambalaj si sa consultati medicul sau farmacistul inainte de a lua orice medicament pentru a va asigura ca este sigur pentru consumul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic pentru recomandari adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Informatii de interes:
sfatulmedicului.ro/medicamente/paracetamol-plus-comprimate_15492