Cauze genunchi umflat la trei luni dupa operatie?

Proceduri medicale

Postata de Niki cu 2 luni in urma.

Am suferit o operație de artroscopie la genunchi în care mi s a îndepărtat o parte din menisc.
La trei luni de la operație nu mai am decât dureri ușoare și rare dar genunchiul e tot umflat și se umfla și mai tare dacă stau mult pe scaun sau fac efort.
Ce îmi recomandați?
Care ar putea fi cauza? Menționez ca am făcut recuperare timp de doua săptămâni la diverse aparate de stimulare a circulației și gimnastica de recuperare

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Umflatura genunchiului la cateva luni dupa o operatie de artroscopie poate fi cauzata de diverse motive. Unele posibile cauze pot fi:

- Reactia corpului la trauma chirurgicala: Chiar daca procedura de artroscopie este minim invaziva, este inca o forma de traumatism pentru corp. Ca raspuns, corpul poate produce fluid in exces la nivelul articulatiei genunchiului, ducand la umflatura.
- Leziuni sau inflamatii noi: Desi meniscul a fost reparat prin operatie, alte structuri din genunchi pot fi inflamate sau lezate.
- Probleme de circulatie sau limfatice: O circulatie sp***a sau probleme cu sistemul limfatic poate duce la acumularea de lichid in genunchi.

Va recomandam continuarea exercitiilor de gimnastica de recuperare, dar daca umflatura persista sau creste, este indicat sa consultati din nou medicul. Acesta poate efectua o evaluare suplimentara pentru a determina cauza exacta a umflaturii. De asemenea, este posibil sa fie nevoie de un program de recuperare mai lung sau mai intens.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-dupa-operatie-la-genunchi_11425
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/ce-implica-recuperarea-si-cum-poate-fi-prevenita-ruptura-de-menisc_20274