Vaccinul hepatita b si antibiotice

Prim ajutor

Postata de CRISTINA63 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Putem sa-i facem fetitei noastre de 13 ani , prima doza de vaccin ,ac***a in vedere faptul ca este racita si urmeaza tratament cu AMOXICILLINA 500 mg/3 / zi ?Nu este periculos pentru sanatatea ei sa -i facem concomitent si vaccinul ac***a in vedere ca este sub tratament cu antibiotice?Specificam ca este urgent sa-i facem acest vaccin ,fiindu-ne necesar pentru AMBASADA SUA si nu mai putem intarzia cu acest vaccin.Asteptam cu multa nerabdare un raspuns !

Raspunsuri (4)

Carpe Diem

acum 11 ani

Vaccinul nu se administreaza in timpul racelilor sau a altor afectiuni acute.

Carpe Diem

acum 11 ani

Medicul pediatru ar trebui sa decida in urma evaluarii fetitei.

CRISTINA63

acum 11 ani

Multumesc foarte mult pentru raspuns!O sa mai asteptam cu acest vaccin . Dar ati putea sa-mi spuneti dupa cat timp de la ultima doza de antibiotic, putem sa-i facem fetitei prima doza de vaccin?Multumesc din suflet!Specific ca momentan locuim in Belfast si asteptam cu mare,mare nerabdare raspunsul dumneavoastra!

Aylin

acum 10 ani

Buna ziua,

Va rog din suflet sa imi spuneti si mie cum ati procedat cu vaccinul . Eu sunt in China si azi am facut vaccinul de hepatita B, insa fara a fi intrebata daca iau si alte medicamente. Din pacate am luat o doza de Tinidazol ( la fel ca si Metronidazolul) pentru posibili viermisori de giardia, ca preventiv, nestiind sigur daca am asa ceva sau nu, dar mi s-a dat sa iau preventiv in urma unor dureri de intestine. Nu stiu daca aceasta doza de Tinidazol ( si cea de ieri) a afectat vaccinul , efectul vaccinului. Va multumesc si astept un raspuns daca puteti pe [email protected]
Sanatate !