Unde pot merge pt fracturarea osului hioid?

Prim ajutor

Postata de Violeta cu 4 luni in urma.

Fracturarea osului hioid..grava..nu gasim rezolvarea..persoana nu se poate hrano..bea..corpul cedeaza..a slabit 18 kg..unde putem merge cat mai urgent posibil.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In cazul unei fracturi grave a osului hioid, trebuie sa mergeti imediat la camera de garda in cel mai apropiat spital de urgenta. Osul hioid este situat in zona gatului si poate fi asociat cu probleme de respiratie, inghitire si alte complicatii serioase. Un medic specialist va evalua situatia si va putea recomanda un tratament adecvat, cum ar fi interventii chirurgicale sau alte proceduri necesare pentru a rezolva problema fracturii si pentru a permite persoanei sa se hraneasca si sa bea normal.

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/ce-trebuie-sa-stim-despre-manevrele-de-prim-ajutor_15393