temperatura sub 36,5

Prim ajutor

Postata de karinka cu 12 ani in urma.

buna ziua,

fetitei mele(2 ani si 8 luni) a inceput ieri sa ii curga nasul.Din pacate nu stie inca cum trebuie sa si-l sufle si nici nu putem sa ii dam cu sterimar sau sa i-l "aspiram". Aseara dupa ce a baut lapticul a vomitat si azi la pranz la fel. E posibil sa fie de la nasuc, pentru ca inghite secretia in pozitie culcat? (mai ni s-a intamplat din cauza asta). Ce ma ingrijoreaza mai mult,ca azi noapte i-am masurat temperatura si avea 34,8 si era rece. E normal????????,Poate sa faca hipotermie si in camera unde sunt 24-25°C?????,

Multumesc pentru raspuns.KB

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Hipotermia insotita de extremitati reci si chiar frisoane sunt reactii ale organismului care preced o ascensiune febrila in perioada de debut al unei infectii Sau raceli ) Deci urmariti copila si administrati-i medicatia adecvata,la nevoie.

karinka

acum 12 ani

Va multumesc! Cu stima.KB