TEMPERATURA - FEBRA

Prim ajutor

Postata de MrHelper cu 13 ani in urma.

Va salut cu respect am o fetita de un an si jumatate si de circa 30 minutele are febra mare 39.
I`am dat un supozitor si nimic..sa mai astept sau sa ma duc la spital..

Raspunsuri (4)

MrHelper

acum 13 ani

mda.... nice site...

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara ,
Mergeţi sau anunţaţi la urgenţă ! Nu se intră în noapte cu un copil mic febril ( 39 grade )
Repetaţi supozitorul , comprese cu apă stătută şi acool medicinal ( la mâini si la picioare ) pentru a scădea febra. Nu neglijaţi , mergeţi la medic ,căci sugarii şi copiii mici pot face complicaţii .
Sănătate Dr Emi Otesteanu

elena

acum 13 ani

buna seara am dureri foarte mari in frunte si imi singereaza nasu ce sa fac am luoat pastile pentru cap dar numi trece

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Mergeţi la medicul de familie sau la un medic ORL-ist . Până atunci ,repaus la orizontală ,tampoane de tifon îmbibate în apă sărată sau zeamă de lămâe( ce aveti la îndemână )şi un antinevralgic sau un algocalmin.
Sănătate Dr. Emil otesteanu