stare febrila

Prim ajutor

Postata de melciu_natalia cu 12 ani in urma.

ce fac in caz de stare febrila peste 38.8la un sugar de a10luni..are capul ,fruntea si trunchiul fierbinti,iar mainile si picioarele sunt reci.va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Ascensiunea febrila se insoteste deobicei, in prima faza , de extremitati reci si chiar de frisoane datorate si perturbarilor circulatiei sanghine periferice. Motiv pentru care se fac frectii cu apa indoita cu alcool medicinal si se fac impachetari ale mainilor si picioarelor cu carpe ( sosete ) imbibate cu solutie de alcool indoit cu apa . Concomitent se administreaza antitermice.

Cris

acum 12 ani

Ai putea merge si la urgente copii cu el ca febra aia ar putea sa apara si de la o toxinfectie alimentara sau altceva care ar necesita mai mult decat sacaderea temperaturii.
Sa-ti creasca mare si voinic ;)