Rezultat CT Unde mergem? Care este urgenta?

Prim ajutor

Postata de cornelia89132100 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, numele meu este Cornelia si sunt din Constanta. Anual eu si sotul meu mergem si ne efectuam analize ca sa avem sub control starea de sanatate. Sotul meu in varsta de 63 de ani a efectuat un CT cu substanta de contrast toracic si abdominal. Mentionez ca nu acuza dureri si se simte bine. Ct-ul facandu-se din proprie initiativa. Concluziile examenului CT sunt urmatoarele: Anevrism trombozat aorta abdominala, infrarenal si pana la bifurcatie.Minime leziuni cu aspect sechelar apical bilateral si modificari de emizem pulmonar la nivelul lobilor superiori.Hipertrofie nodulara cu aspect adenomatos glanda suprarenala dreapta. Microlitizia renala bilateral grup caliceal superior rinichi drept..Sunt foarte speriata. Este Grav ? Incotro ma indrept si cu ce incepem? Va multumesc anticipat .

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pentru incepuit este indicat sa consultati medicul de chirurgie vasculara pentru evaluare ( aprecierea interventiei chirurgicale).