Muscaturile de capuse

Prim ajutor

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Am un prieten diagnosticat cu aceasta afectiune de 6 ani...stiu ca urmeaza tratament..nu stiu ce fel de tratament...nu este roman...as dori mult sa-l ajut...ce tratament este necesar si eficient in cazul "lyme disease..type Borrelia"??se poate si prin asociere cu tratament naturist??in Romania exista vreun sanatoriu unde s-ar trata aceasta boala??si cat ar costa un astfel de tratament? si pentru cat timp??Ce sanse de vindecare are?/si cea mai importanta intrebare..este transmisibila pe cale sexuala,sarut,atingere?? doresc sa aflu toate aceste informatii care sunt f. utile pentru mine...Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

carmen658

acum 15 ani

Buna Adriana,
Pentru mai multe lamuriri acceseaza site-ul
http://www.boala-lyme.evonet.ro/ce_este_lyme.html#lyme_intro_coaja
Sper sa te ajute sa intelegi. Succes

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mar interesa ce tratament recomanda medicii din Romania la boala Lyme Borrelia si ce sansa de vindecare este.Va multumesc si astept raspuns

maria1053

acum 14 ani

Stimata doamna,

Diagnosticul de borrelioza este unul grav si trebuie in orice caz monitorizata evolutia. In cazul infectiilor bacteriene o importanta metoda de tratament o constituie oxigenarea hiperbara (HBO sau la americani HBOT), in cazul borreliozei cronice fiind considerata una din principala metoda terapeutica.

Nu se poate asocia nici unui tratament naturist (poate numai pentru combaterea unor consecinte, dar nu si a infectiei) Nu se trateaza in sanatoriu ci cu antibiotice (pentru a prevenii raspindirea infectiei) sau HBO (pentru a o trata cu sanse mari de vindecare), in Romania 2-4000 de euro (20 pina la 40 sedinta HBO), in occident 10-15.000 de euro, nu este transmisibila de la om la om

Cu stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld (Germania)
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta

aura

acum 12 ani

si eu am fost dianosticata cu borelia si am facut 21 zile tratament intravenos cu cefloxacilina si tot asa ma simpt ametita cred ca nu prea ajuta asa mult decit incredere n d--zeu se face mai mult experienta pe oameni la noi in tara astai parerea mea am 50 de ani parca din ce mai mult imi pierd increderea in medici nu mai stiu ce sa zic bafta si sanatate