Muscatura de capusa

Prim ajutor

Postata de andreea.and cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am un prieten care a fost muscat de o capusa si cand a vazut si-a scos-o singur. Asta s-a intamplat acum circa 2 saptamani iar in acea zona nu se vede nimic , de aceea el refuza sa mearga la doctor. Este posibil sa fi scos capusa in totalitate sau se poate sa mai fi ramas parti din ea care sa-i faca rau?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa determinie anticorpii IgM si IgG anti Borrelia burgdoferi si astfel va afla daca este infectat sau nu de acea capusa.

andreea.and

acum 11 ani

Si cum se poate acest lucru? La doctor?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

La aproape orice laborator de analize; sau, va adresati Sp. de Boli Infectioase.

andreea.and

acum 11 ani

Multumesc!