Muscatura de capusa

Prim ajutor

Postata de B.Claudiu cu 11 ani in urma.

Buna Ziua! . Acu un an de zile am fost muscat de capusa, nu stiu cat timp am avut conctact cu ea, dar cum am descoperit-o am indepartat-o, zona muscaturii nu s-a inrosit si nu am avut nici senzatii de mancarime, De 2 luni am inceput sa racesc sa am dureri de cap si uneori faceam si temperatura (rar) , poate avea capusa o cauza?. Tin sa precizez ca sunt din Targu Mures, si as vrea sa stiu daca capusele sunt periculoase in zona asta. Va cer ajutorul , Multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Puteti efectua analize de laborator ce identifica infectia cu Borrelia burgorferi: anticorpi anti IgM si IgG. Ac anti IgM sunt cei care atesta infectia acuta, insa in cazul pozitivarii acestor anticorpi va recomand sa efectuati si testu western blot pentru confirmarea infectiei. Astfel, veti putea beneficia de tratament antibiotic.