Muscatura de capusa

Prim ajutor

Postata de Braharu Andreea cu 11 ani in urma.

Hristos a Inviat!Acum 3 ani m-a muscat o capusa,cred ca ma vazut-o la 24 de ore sau mai mult,nu stiu sigur ca nu ma simtit-o,dar am scos-o si eu cred ca am scos-o intreaga.Mi s-a inrosit zona muscata,am avut mancarimi si temperatura si sa-a invinetit asa imprejur,dar in 2 mi-a trecut.De atunci am o satare generala de aru ,oboseala ,racesc repede,anemie,si mai multe.As dori sa stiu ce este de facut,va rog ajutati-ma!

Raspunsuri (9)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand sa consultati un medic internist pentru un examen obiectiv amanuntit, analize de laborator (inclusiv serologie de borrelia) si investigatii suplimentare ( dupa caz) pentru stabilirea unui diagnostic. Dupa 3 ani, este putin probabil sa fie de vina acea capusa.

Braharu Andreea

acum 11 ani

Va multumesc tare mult!

felicia105

acum 11 ani

Buna ziua! Cu o capusa am luat contact si eu, azi dimineata aveam pe un picior o mancarime, am dat cu mana si a cazut capusa de marimea unui bob de mazare mai mic..nu stiu daca a ramas capul sau s-a desprins toata..In locul unde a fost am in continuare mancarimi, dar nu cred sa am vreun simptom din cele scrise aici, pe site despre muscaturile de capuse. Intrebarea mea este daca e normal sa am inca aceste mancarimi..mentionez ca am dezinfectat locul imediat. Multumesc anticipat pt un eventual raspuns. O seara placuta!

felicia105

acum 11 ani

Buna ziua! Cu o capusa am luat contact si eu, azi dimineata aveam pe un picior o mancarime, am dat cu mana si a cazut capusa de marimea unui bob de mazare mai mic..nu stiu daca a ramas capul sau s-a desprins toata..In locul unde a fost am in continuare mancarimi, dar nu cred sa am vreun simptom din cele scrise aici, pe site despre muscaturile de capuse. Intrebarea mea este daca e normal sa am inca aceste mancarimi..mentionez ca am dezinfectat locul imediat. Multumesc anticipat pt un eventual raspuns. O seara placuta!

felicia105

acum 11 ani

Buna ziua! Cu o capusa am luat contact si eu, azi dimineata aveam pe un picior o mancarime, am dat cu mana si a cazut capusa de marimea unui bob de mazare mai mic..nu stiu daca a ramas capul sau s-a desprins toata..In locul unde a fost am in continuare mancarimi, dar nu cred sa am vreun simptom din cele scrise aici, pe site despre muscaturile de capuse. Intrebarea mea este daca e normal sa am inca aceste mancarimi..mentionez ca am dezinfectat locul imediat. Multumesc anticipat pt un eventual raspuns. O seara placuta!

felicia105

acum 11 ani

Buna ziua! Cu o capusa am luat contact si eu, azi dimineata aveam pe un picior o mancarime, am dat cu mana si a cazut capusa de marimea unui bob de mazare mai mic..nu stiu daca a ramas capul sau s-a desprins toata..In locul unde a fost am in continuare mancarimi, dar nu cred sa am vreun simptom din cele scrise aici, pe site despre muscaturile de capuse. Intrebarea mea este daca e normal sa am inca aceste mancarimi..mentionez ca am dezinfectat locul imediat. Multumesc anticipat pt un eventual raspuns. O seara placuta!

gabi

acum 11 ani

Buna Felicia,

aceeasi problema am avut-o si eu, dar in urma cu 3 saptamani. Simptomele nu apar imediat, daca au motive sa apara, adica, daca capusa ti-a transmis vreun microb.

felicia105

acum 11 ani

Am vazut ca s-a trimis intrebarea mea de vreo 3-4 ori..imi spunea mereu ca nu am inserit comentariul si eu tot dadeam click.ha ha...multumesc, Gabi..deci trebuie sa mai astept si sa stau cu incertitudinea.

Razvan

acum 10 ani

Buna Seara!
Aproximativ acum 2 saptamani am fost muscat de capusa. Am inlaturat-o..insa cred ca nu in totalitate..dupa 48 de ore de la inlaturare am fost la sectia de chirurgie-urgente..unde mi-au indepartat intreaga zona. dupa cicatrizare..aproape vindecata mi-a aparut o roseata-vinetie de cativa milimetri in jurul locului cicatrizat.Nu evolueaza roseata..insa ma intreb de ca ar fi aparut dupa vindecarea acelei zone.Mentionez ca dupa 48 de ore...in momentul in care am fost la urgenta..mi-au dat reteta pt 2 pastile de doxicilina..pe care le-am luat imediat dupa ce am iesit de la urgente.
Eu in general ma confrunt cu probleme de anxietate si cateodata atacuri de panica..si ma gandesc ca nu voi putea sa-mi dau seama de simptome.
Va multumesc