Mi s-a spart o flictena si curge din ea un lichid transparent si lipicios.Ce trebuie sa fac?

Prim ajutor

Postata de OanaRM cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
As dori sa va intreb ce pot sa fac daca mi s-a spart o flictena.?Are cam 6 cm lungime si 4 cm latime si nu mai are stratul de piele.Curge un lichid lipicios si transparent din ea si ma doare cand trebuie sa pasesc.Am fost la patinuar si din cauza patinelor am facut o bula care s-a si spart si nu este acoperita deloc de piele.Am incercat sa pun un pansament cu rivanol, dar s-a lipit si am renuntat la ideie.Ce trebuie sa fac pentru a evita infectarea?Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dara

acum 12 ani

6cm si 4 cm? Nu cumva sunt mm? Exsta unguente care contin antibiotic, vezi la farmacie. Sunt si pansamente sterile care nu se lipesc.

OanaRM

acum 12 ani

Nu sunt mm...m-au ros foarte tare ptinele.La celalalt picior am doar flictena...ma durea, dar nu m-am gandit ca s-a intamplat ceva si am continuat sa patinez.Multumesc mult de sfat