MATREATA

Prim ajutor Matreata

Postata de ioanvoicu cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Am o problema foarte grava si care ma pune pe gandit, de 8 luni ma confrunt cu o problema matreata, am fost la medici dermatologi, mi-au recomandat cu incredere un tratament pentru par si matreata, il fac zilnic tratamentul ...dar fara rezultat, zilnic ma trezesc cu matreata pe mine, ma deranjeaza foarte tare... mi sa mai spus de catre medici ca poate sa fie din cauza stresului ( depresie, cafea, si altele ) ... nu stiu ce sa mai cred.

Ce tratamente imi recomandati pentru a imi salva parul, m-am saturat sa imi vad matreata cazuta pe camasa, haine ... nu folosesc geluri, vopsele, nimic! zilnic imi fac baie la cap cu apa calduta si tratament dar tot degeaba, simt doar atat ca se usuca foarte tare si a doua zi imi apar coji cap .

Astept sfatul dvs. Multumesc.

Raspunsuri (21)

parerea mea

acum 13 ani

Incercati cu solutii ori creme purificatoare pe baza de acid salicilic si zinc de la Garnier.

Voicu Ioan

acum 13 ani

Am incercat Garnier ... imi face si mai rau

lacriela

acum 13 ani

sampon cu ihtiol de la gerovital

arginina.ro

acum 13 ani

Foarte simplu: http://aloevera-forever.eu/Aloe-Jojoba-Shampoo.html + http://aloevera-forever.eu/Aloe-First.html. Daca nici acestea nu rezolva, este evident ca va trebui sa verificati starea interna a organismului.Succes!

Razvan

acum 13 ani

La mine o singura solutie care a mers: sampon Nizoral. Se gaseste la orice farmacie. Si nu e bine sa va spalati in fiecare zi. Vi se usuca pielea capului si asta e unul din motivele aparitiei de matreata. Evident, nu e batut in cuie.

Iuli

acum 13 ani

In primul rand matreata are o sursa GENETICA. Daca unul din parintii tai este predispus catre asa ceva, ai sanse mari sa ai si tu. Apoi se formeaza pe baza de stres, cand imunitatea este mai scazuta. Apoi este intretinuta de o igiena p***a sau de un sampon ineficient. Matreata este provocata de fapt de o ciuperca, Malassezia furfur se numeste. Substanta care combate aceasta ciuperca se numeste "ketoconazol". Cauta orice sampon cu Ketoconazol de preferinta 2%. Razvan, si eu am folosit Nizoral insa acesta contine hidroxid de sodui care ataca firul de par. Astfel ca am trecut fie pe Nizan forte fie mai nou pe Mediket. Nu folosesc decat aceste sampoane si desi matreata nu a disparut absolut de tot (reapare daca sunt stresata sau in anumite momente ale lunii...), este oricum MULT mai bine. Spalatul se recomanda de 2-3 ori pe saptamana, nu mai rar, nu mai des.

ioanvoicu

acum 13 ani

Multumesc mult voi urma sfatul tau

moni

acum 13 ani

fratele meu foloseste un sampon medicinal cumparat din plafar, este un produs romanesc si foarte accesibil ca pret.plafarul este in Rustic Bazar,la Big:[email protected]

maria

acum 13 ani

samponul SELSUN, este f eficient, cel putin la mine asa a fost de la prima folosire

andrei

acum 13 ani

eu tot am avut probleme cu matreata si am incercat multe feluri de sampon dar fara efect pina la momentul cind am folosit selsun.

ana

acum 12 ani

nush ..cred k e pe baza de stres...trebuie sa descoperi ce fel se sampon e potrivit pt parul tau ..

lacriela

acum 12 ani

S-a rezolvat problema?

ana-maria

acum 12 ani

eu spun ca maibine incercati cu elsev loreal paris antipelucular sau wash and go de matreata

ioanvoicu

acum 12 ani

Multumesc voi incerca.

ioanvoicu

acum 12 ani

Va multumesc am incercat totul si tot nu am reusit, la analize sunt ok, cred ca apa ciprului este bolnava !

lacriela

acum 12 ani

cu ulei de masline ai incercat...

ioanvoicu

acum 12 ani

am incercat si nici un efect, nu stiu ce sa mai incerc.. am fost si la medic nu am nici o boala.. cred ca este pe baza de stress, s-au apa ciprului !

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Rat Monica

acum 10 ani

De foarte multi ani am avut si eu matreata si nu am reusit sa scap deloc de ea.............stiti ce rau e......pana nu demult cand am incercat urmatorul tratament.Mi-am cumparat sampon CLEAR SCALP si am zdrobit 15 tablete de NIZORAL si le-am pus in sampon,am agitat si cu el ma spal pe cap pana se termina samponul.M-am spalat de 2 ori si nici mie nu-mi vine sa cred dar nu am pic de matreata.Sper sa va foloseasca.

Dimofte Alina

acum 10 ani

Am avut si eu probleme cu matreata, si mi-a trecut greu pana am gasit un sampon bun.

Am fost la doctor sa imi zica ce sa folosesc ca sa scap de matreata si mancarimea scalpului si mi-a dat un sampon natural pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Samponul e incredibil… m-am indragostit de el. De cand am inceput sa il folosesc am scapat de matreata si mancarimea scalpului.

Imi place enorm de mult misorul si imi place ca nu face spuma multa cum fac produsele chimice.

Pag 1 din 2