lovitura puernica in piept

Prim ajutor

Postata de Anni cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Am un baietel de 4 anisori, foarte zglobiu, alearga toata ziua dar ieri s-a impiedicat de o treapta si a venit cu pieptul in alta treapta. In acel moment a scos un icnet si n-a mai putut nici inspira nici expira.Cu toate ca era cu trei persoane mature in casa, acestea erau neputincioase in fata acestei intamplari, copilul deja se inp***ase si-si schimbase culoarea fetei, fapt care i-a facut pe toti sa intre in panica si sa tipe. Care este cel mai indicat prim ajutor pe care ar trebui sa-l acorzi in astfel de cazuri, suntem parinti care cu toate ca ne iubim nebuneste copiii, ca incercam sa-i ferim sau protejam de tot ce este rau, nu suntem in stare sa acordam primul ajutor. Va multumesc mult pentru intelegere si astept cu nerabdare un raspuns.

Raspunsuri (5)

adyyy

acum 13 ani

daca sa lovit puternic ar fi nevoie de un medic sa al vada .

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Oricat am supraveghia copilul,neprevazutul si zburdalnicia acestuia sunt factori ce ne depasesc. Pe de alta parte un copil prea retras,prea linistit,lenes in miscari , pune probleme de sanatate ceeace ne face sa preferam zburdalnicia si vioiciunea,cu ta\\oate riscurile.
Revenind la intrebarea d-voastra ,in cazul de fata , simptomele sunt consecinta unui soc traumatic survenit brusc cu tulburari cardiorespiratorii,reversibile in marea majoritate a cazurilor. Ce putem face ? pacientul asezat culcat cu fata in sus,lenjeria corpului dechisa larg ,usoare flagelari ale fetei cu o carpa uda ,supravegherea
respiratiei si pulsului si anuntarea concomitent a serviciului de urgenta.
Pentru alte situatii si sunt f variate,cu permisiunea d-voastra va sugerez sa procurati de la librarie brosura cu Acordarea primului ajutor in cazuri de urgenta

Anni

acum 13 ani

Multumesc mult pentru raspuns, sotul meu l-a ridicat, l-a tinut pe spate si l-a atins putin pe fata, si-a revenit tot cu un icnet, sufland aerul din plamani. Problema este ca in acele momente, cand vezi ca nu mai respira si se invineteste la fata, chiar nu stii ce sa faci si poate din nestiinta ii provoci mai mult rau decat sa-l ajuti.
Cu stima.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

lavinia:)

acum 13 ani

auzi...du-ti copilulul la doctor si nu mai intreba!