Ingrijiri in cazul intepaturilor de insecte

Prim ajutor

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Mi-e mi-a aparut in umflatura pe frunte.Am observat ca pare sa fie o intepatura de insecta. Problema e ca ma doare f tare si e tare (daca o ating am senzatia ca e plin cu ceva acolo)O am de o saptamana si ceva si nu mai trece. As vrea sa stiu cu ce sa o tratez..

Raspunsuri (5)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mi-e mi-a aparut in umflatura pe frunte.Am observat ca pare sa fie o intepatura de insecta. Problema e ca ma doare f tare si e tare (daca o ating am senzatia ca e plin cu ceva acolo)O am de o saptamana si ceva si nu mai trece. As vrea sa stiu cu ce sa o tratez..

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
Mai bine mergi la doctor, in perioada asta ce insecta ar putea fi?
Numai bine

Corina173

acum 15 ani

Buna Andreea,
Te sfatuiesc sa te adresezi Spitalului Clinic Colentina din Bucuresti sectia Parazitologie care are personal medical super competent in diagnosticarea bolilor transmise de insecte si nu numai,cu aparatura moderna in dotare si metode de diagnostic la nivel european.Eu m-am externat de curand de acolo,am inceput deja un tratament care deja isi face efectele,in sensul inceperii insanatosirii.Acolo se fac o serie de investigatii care nu se rezuma doar la aspectul parazitar ci si la alte sindroame de boli care ar putea fi date de intepaturile de insecte.Iti doresc multa sanatate!

soare florentina 15-12-2009

acum 14 ani

ptr intepaturi de insecte,in functie de gravitate,consta in injectare iv. a hidrocortizonului,pentru intepaturi usoare un antialergic,de exemplu simphoral,2 tb/zi.

Nutzu

acum 14 ani

si mie mi a aparut pe frunte...am fost la medic..si a zis ca e o infectie...tot ceva legat de vreo insecta!... mi-a dat sa iau niste pastile si in cateva zile s-a desumflat...a trecut!
LEKOKLAR-claritromicina.