Entorsa mana stanga

Prim ajutor

Postata de adrian80108813 cu 15 ani in urma.

Acum o saptamana in timpul unui meci de fotbal am fost lovit cu mingea in mana stanga si fiindca nu era incordata mana a fost data pe spate(un fel de a spune). Pe moment am simtit o amorteala si pana la sfarsitul meciului mana s-a umflat putin mai sus de zona incheieturii. In seara respectiva am pus compresa cu gheata si pana dimineata s-a mai tras umflatura insa nu mai puteam misca mana din incheietura la fel de usor. Am fost la urgente a doua zi, am facut radiografie. Mana nu e rupta dupa spusele doctorului, ci am doar o entorsa, si mi s-a aplicat un ghips timp de 5 zile(pentru a nu forta mana si pentru a grabi vindecarea). Am scos ghipsul de 3 zile. Inca umflatura persista in zona respectiva, nu la fel de proeminenta dar e tot acolo. In primele 2 zile au fost oarecare dureri normale, insa in a 3a zi au aparut dureri si stari de disconfort(in cazul unor anumite miscari care le puteam face fara probleme cu o zi inainte). Se poate sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc

Raspunsuri (9)

alin

acum 13 ani

Tot asa si eu la fotbal am patit, azi am bagat mana in ghips si mi-a zis sa il tin 10 zile si mi-a dat niste pastile pentru durere, ca doare foarte tare. Din pacate nu pot sa iau pastilele, trebuie sa suport durerea. Cred ca trebuia sa tii mai mult ghipsul. Eu o sa il tin 2 saptamani. Vindecare grabnica.

gimmy

acum 13 ani

nu era nevoie de ghips

tito

acum 13 ani

buna ziua ieri am fost la fotbal si cum era frig am primit o minge in mana ! pe moment na-m simtit nimik dar azi dimineata am simtit o durere la incheietura , degetele le pot misca pot face flotari in miani in sa ma doare destul cand imi rotesc mana sau o misc in toate partile ce pot face ?! am o entorsa ceva ?

bREHUESCU STEFANIA

acum 13 ani

ACUM CATEVA ZILE SI EU AM FACUT O ENTORSA LA MANA STANGA.AM FOST LA SPITALUL DE COPII MI S-AU FACUT RADIOGRAFII SI MI S-A SPUS CA NU E CEVA GRAV.DOCTORUL MI-A PRESCRIS UN UNGUENT SI NISTE CALMANTE LA NEVOIE APOI AM PLECAT ACASA.

gaby

acum 12 ani

si eu am patit o entorsa laa mana tot la fotbal...am fost la spitalul de urgenta in aceeasi ziii dupa lovitura mi-a bagat mana in ghips pt 7 zile......acum ma doare rau abia am reusit sa dorm 2 ore.......sper ca de maine sa imi fie mult mai bine va doresc la totii insanatosire gravnica

lazar

acum 12 ani

tot la fotbal am capatat si eu e entorsa dupa lovitura nu am putus sa imi mai misc degetele timp de 5 secunde am fost la urgenta si cik nik grav da mi sa umflat si nu pot sa o misc in niki un fel sper sa nu fie nik grav sa va insanatositi cat mai repede sper mult noroc

xxx

acum 10 ani

tot la fot bal am facut si eu o entorsa la mana stanga, dupa care am mers la urgente, am facut radiografie si doctorul mi-a spus ca nu este foarte grav, doar ca mi-a bagat mana gips pentru 2 saptamani.

andrei

acum 10 ani

eu am cazut cu bicicleta si am cazut pe fata si misa umflat un pic mana si deca o tin nemiscata nu ma doare dar cand misc degetele zici ca ma tine cineva tare de mana ce sa fac?????? va multumesc

Utilizator11547795476

acum 5 ani

Buna ziua! Ieri ma jucam in clasa la scoala cu niste colegi si nu am fost atent când alergam prin clasa si degetul s a dat peste cap fiindca am intrat cu el intr un dulap. Atunci a fost o durere insuportabila dar dupa 20 de minute a trecut. Cand am ajuns acasa s a umflat putin si cand misc degetul doare foarte tare. Iar acum s a umflat si mai mare este mai mare ca degetul mare acum. Si cand il misc tot doare. Ce sa fac?