Durere zona hipocondru drept

Prim ajutor

Postata de membru244807 cu 10 ani in urma.

Nu gasesc o categorie anume care sa se potriveasca problemei mele:
In urma unei caderi de la inaltimea de 2 metri intr-un sant de beton, am urmatoarele simptome:
- escoriatii multiple in zona flancului drept, a soldului drept si a coapsei drepte;
- plaga 4-5 cm lungime si cca 0,5 cm adancime;
- usoara echimoza in zona coastelor 8-10 pe hipocondrul drept, si o durere crunta in aceeasi zona;
Ignorand primele doua alineate, pe care le consider minore, insa durerea intensa din aceasta zona, pe care o evaluez la 8-9/10 in anumite momente, trebuie sa fie ceva legat de muschii intercostali, intrucat la radiografia facuta la urgente, nu a rezultat vreo fractura.
Durerea apare la apropape orice miscare, nu pot inspira complet de durere, si evident doare profund la palpare.
Sunt insa momente, cand apuc ceva sau cand "uit" cateva secunde de durere si fac o miscare "gresita" simt o durere ingrozitoare, ca de "cutit infipt intre coaste" (nu stiu cum altfel sa o descriu).
Simt in acel moment cum ceva se misca de la locul lui si cum "trosneste" la revenire, dar in acel moment simt ca ma prabusesc de durere pentru cca 30 secunde.
Evident nu pot nici sa ating zona respectiva, nu mai vorbesc de dormit pe partea dreapta sau altceva...durerea este mare deja de la palpare, astfel ca ca nu suport apasarea.
Aveam Ketoprofen 100 in casa si Ketonal Retard in casa.
Am luat ketoprofen, 2/zi, timp de 3 zile...insa ameliorare nu simt.
Sa fie vreo intindere, rupere de muschi ori ce altceva sa banuiesc?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca traumatismul a fost destul de puternic iar durerea este normala in aceasta situatie, intrucat este afectat peretele toraco-abdominal. Ameliorarea simptomelor va veni treptat, sa nu va asteptati la un raspuns imediat

membru244807

acum 10 ani

Va multumesc.
Ma gandeam sa renunt la Ketoprofen (am luat deja 4 zile) si sa iau Ketonal dar e cel Duo de 150 si nu stiu daca 2/zi (5 zile) nu e prea mult, pt ca una mi s-ar parea prea putin.

membru244807

acum 10 ani

Nu am fost prea explicit si imi cer scuze...eu mergeam cu spatele catre acest sant, iar in momentul cand am realizat ca sunt pe puctul de a cadea, m-am rasucit brusc spre dreapta si am cazut pe marginea santului si apoi in acesta. In cadere m-am lovit de un fier beton cu gamba stanga, iar restul escoriatiilor sunt probabil de la marginea santului.
Intrucat zona dureroasa nu este contuzionata, deci echimoza este poate mai mult o parere de-a mea.
De aici tind sa cred ca mai debraba, poate rasucirea brusca sa fi "deranjat" vreun muschi. a gandesc sa fac un ecograf ceva, sau ce se poate face sa sim exact ce e inauntru?

Anca

acum 10 ani

Si sotul meu este in aceiasi situatie cum esti tu. Se poate face o ecografie musculoscheletala,el o va face in curand. Aceasta poate fi facuta pe la spitalele mari private cum ar fi regina maria care se afla in mai multe orase, sau spitalul polisano din sibiu. Multa sanatate.