durere in zona plamanilor

Prim ajutor

Postata de raduku12 cu 10 ani in urma.

Buna ziua tatal meu spune ca a avut o lovitura usoara in partea dreapta in zona coastelor si ca datorita frigului durerea a ajuns la una insuportabila,ac***a febra,tuseste foarte rau si respira greu.Aseara s-a internat la spitalul din Tg-jiu iar dupa un RMN medicii ne-au spus ca are ceva intre coaste si plaman insa ne-au spus ca nu se stie ce este. Au spus ca trebuie dus la un control la Craiova dar nu-i asigurau transportul cu o ambulanta si pare foarte riscant mai ales ca starea lui s-a inrautatit.Va rog daca ati putea sa-mi dati o parere daca se poate.Eu unul exclud varianta cu lovitura ,mentionez ca este fumator,iar de ceva timp din tigare electrica care este mult mai daunatoare..Va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Poate fi o acumulare de lichid sau sange in acea zona, mai ales daca a fost traumatizata.
Din pacate, doar consultul medical amanuntit va poate informa corect.

raduku12

acum 10 ani

da ceva de genul am inteles ca este,medicii au incercat sa scoata acel puroi insa nu au reusit.Maine vor incerca inca odata,iar daca nu vor putea duminica il baga in operatie.Din cunostintele dvs pot aparea complicatii la spitatul din Craiova? nu retin exact numele doctorului...