Dopuri de ceara

Prim ajutor

Postata de valerica21133904 cu 13 ani in urma.

acum vreo trei zile i-am facut baie fetitei mele si i-am bagat apa in urechi cand am data sa o sterg cu betisoare am simtit ceva tare in urechea dreapta, mam uitat mai atent si am vazut ca este ceva gri-negricios dop de ceara in ureche. Am fost la farmacie si mi-au dat un sprei pulverizator (NASOMAR) cumparandul de la farmacie din spania eu momentan sunt in strainatete. i-am dat de trei zile si vad ca nu are nici un efect, intrebarea mea este ce este de facut si daca stiti voi alte solutii?

Raspunsuri (7)

CRISTI

acum 13 ani

Trebuie să o duci la un medic ORL să îi facă spălătură auriculară

Ştrengar Teo

acum 13 ani

Neaparat să o duci la un consult ORL

elena

acum 13 ani

Nu te speria, multi copii fac dopuri de ceara in urechi pt ca la ei se descuameaza mai usor si se fac depuneri. Si fetelor mele li s-a intamplat. Una dintre ele nu mai auzea bine la un moment dat, chiar. Trebuie sa mergi la dr care ii face niste spalaturi cu apa calda si/sau apa oxigenata. Nu incerca singura si nu insista cu betisoarele. Multi medici nici nu le recomanda, ei spun ca urechea se curata singura in mod natural si elimina ceea ce trebuie. Cu betisorul poti sa impingi in interior depunerile, poti sa zgarai copilul sau, fereasca Dumnezeu, sa-i spargi timpanul. Mergi la dr si nu te teme, nu-i nimic grav, este o procedura simpla.Sanatate.

Sheila

acum 13 ani

Ar fi bine sa nu mai folosesti betisoare, dupa baie ii poti sterge urechile cu un prosop moale.
Si nepotica mea de 3 ani a avut aceasta problema. A mers la Orl si inainte a ai face spalaturi a trebuit sa-i puna timp de 4 zile picaturi cu A-cerumen (2-3 picaturi, dimineata si seara). Dupa aceste 4 zile a fost i-a facut spalaturi si pt a fi sigura ca nu se va infecta locul a trebuit pt cateva zile sa-i puna apa oxigenata si dupa un antibiotic (nurflox)

andrea

acum 13 ani

Gri negricios? Nu mi se pare deloc ca ar fi vorba de dopuri de ceara. Culoarea este maro roscat inchis. Diagnosticul...medicul trebuie sa-l puna la fel si tratamentul.

valerica21133904

acum 13 ani

Am rezolvat era un dop de ceara pentru ca am fost cu ea la medic si ii l-a scos. Va multumesc pentru sfaturi

mertz

acum 13 ani

am avut si eu lam skos c un medikament.... sanatate ..:x:x:x