a cazut in nas

Prim ajutor

Postata de STeona cu 13 ani in urma.

acum doua zile fetita a alegat in casa si a cazut cu capul de parchet a plans dar i-a trecut am zis eu , a doua zi cand i-am curatat nasul a inceput sa planga de durere, m-am uitat mai atent si este doar putin mai umflat decat la sora ei ( sunt gemene) dar fara alte modificari si nici nu a sangerat. ce ma ingrijoreaza este sunt 2 zile de la accident si durerea inca persista oare sa aiba probleme mai tarziu ??sau este doar durerea care va mai persista cateva zile??

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Are cel putin un traumatism de piramida nazala, daca nu o ruptura (desi nu cred caci ar fi urlat de durere incontinuu daca ar fi fost asa). In principiu va trece insa eu va recomand, daca puteti, sa ajungeti la un medic ORL ca sa fiti sigura ca nu e nimic mai grav care sa lase sechele. O persoana apropiata s-a lovit cu nasul de un copac cand avea 7 ani si acum are probleme cu el (este putin stramb, deviat, se infunda etc). Nu stiu in ce masura problemele vin de acolo insa un consult nu strica.

parerea mea

acum 13 ani

Trebuia mers la un medic ORL, mai prietenos cu fetita si vazut ce e de facut. Poate ramane cu o deviatie de sept ce o va marca tot restul vietii.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
Copiiii au si prioritate şi gratuitate la consultaţii, vaccinări şi tratamente
Un asemenea traumatism trebuie văzut de medicul de familie şi (sau) de specialist deoarece edemul ( umflătura ) şi sensibilitatea loco-regională poate ascunde o leziune a periostului sau o fisură a septului nazal. Vindecarea prin aşteptare poate avea urmări cicatriciale tardive .urmate de disconfort la respiraţia nazală .
Remediile , totdeauna ,au făcut şi fac parte din terapeutica multor stări morbide , homeopatia fiind apreciată ca. o medicină complimentară .
Sănătate Dr. E. Otesteanu

firezar florica

acum 12 ani

Buna ziua. Am o intrebare. Sambata dupa masa mi-am tuns baiatu la zero (chel) (baiatul face 2 ani luna viitoare) noaptea mia facut temperatura mare peste 40 grade iam administrat 5ml ibalgin, duminica la amiaza mia facut din nou, ia pus sora mea un supozitor de paracetamol nu eram acasa am fost la biserica cu baiatu cel mare, pe la ora 4-5 mia facut din nou temperatura mare iam dat ibalgin ia trecut pana seara, pe la 22-23 ia crescut din nou iam mai dat 5 ml si mia dormit mai tot timpu de sambata de dupamasa mai mult ca de obicii, noaptea pe la orele 3-4 mia facut iara, acuma dimineata mia facut pe la 8-9 si am fost cu el la medicul de familie si mia zis ca-i o simpla raceala mia prescris ibalgin si cloracef. pe c-nd am ajuns acasa a inceput sai creasca temperatura tot peste 40*, de pe la ora 13 la amiaza tot doarme iam administrat ibalgin si cloracef dar nu ii scade temperatura, tot ii tranpirat, ie rece la maini si picioare, inima ii bate mai repede ca de obicei, ca si la un iepure c-nd ie fugarit de caine, ii arde capu, o vecina mia zis ca are insolatie.NU STIU CE SA MA MAI FAC CU EL VA ROG AJUTATIMA MULTUMESC FORTE MULT SA SUN LA SALVARE?

Adriana

acum 12 ani

DA!