Posibilitatea infecției cu HBV?

Preventie hepatita B

Postata de Flori cu 2 ani in urma.

Bună ziua!
Am făcut niște analize pentru depistarea unei infecții cu virusul hepatic B (prietenul meu este infectat și am vrut să văd, la recomandarea medicului de familie, dacă sunt infectată sau dacă am protecție împotriva acestui virus, pentru a vedea dacă e necesar să repet schema de vaccinare... menționez că am fost vaccinată împotriva hepatitei B, cu schemă completă) iar rezultatele sunt următoarele:
1. Anticorpi anti-HCV (screening) (imunocromatografie, ser) - NEGATIV
2. Antigen HBs screening (imunocromatografie, ser) - NEGATIV
3. Anticorpi HBc IgM (ser) ** - 0.20
4. Anticorpi HBc totali (chemiluminescenta, ser) ** - 0.689
Întrebarea mea este: ce semnifică aceste analize? Sunt sau nu protejată împotriva virusului, sau sunt infectată?
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-b-ce-trebuie-sa-stii-despe-aceasta-boala_14675