Buna seara, am și eu o problema de sănătate creata astăzi ?

Prevenire infectie

Postata de Pătulea Liliana cu 3 luni in urma.

Vă rog să îmi spuneți dacă în urma înțepăturii de câțiva mm bănui in talpa piciorului intr- un cui ruginit aflat pe i scândură este necesar sa fac antitetanos!a curs puțin sânge la început, s- a oprit în câteva minute ,acum talpa este dureroasa( jumătatea spre degete) și puțin umflata Incidentul a avut loc la orele 14.Am dezinfectat .Multumesc frumos de sfat!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este recomandat sa primiti un vaccin antitetanos daca starea ranii nu este una buna sau daca nu v-ati vaccinat in ultimii 10 ani. Se recomanda consultarea unui medic cat mai repede posibil.

Desi tetanosul este relativ rar, este o afectiune serioasa si poate fi fatal.

Va recomandam sa abordati cu seriozitate aceasta situatie si sa mergeti la camera de garda a celui mai apropiat spital sau sa consultati un medic.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tetanosul/tetanosul_636
sfatulmedicului.ro/Tetanosul/tetanosul-informatii-generale_628