E normala tusea cu mucozitati la 2.,3 zile dupa operatia de polipi??

Polipi nazali

Postata de Anca cu 2 saptamani in urma.

Buna ziua, am ooerat.o pe fetita mea de. 6 ani de polipi. Se prezinta bine, durerile in gat de la intubat scad treptat. Secretiile nazale sunt prezente moderat. Cu f f putine firisoare sange dealtfel normale. Mananca,e activa... in scimb, are secretii in gat, gatul prezinta 2,3 pete albe dar nu e rosu, nu e inflamat.secretii sunt undeva in spate, nu se vad. Nu o doare in piept. Nu face febra. Pur si simplu o aud incarcata in gat iar cand tuseste se rupe... e normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Este relativ normal sa se confrunte cu aceste simptome dupa o operatie de amigdale (polipi). Tusea cu mucozitate poate fi un semn al corpului de a elibera zona operata de orice secretii sau bacterii. Petele albe pot fi cauzate de vindecare sau de formarea de tesut cicatrizat.

Daca totusi devine extrem de deranjant sau in cazul aparitiei altor simptome, este recomandat sa reveniti la medicul ORL pentru o eventuala investigatie suplimentara si un control post-operator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Durerea-si-inflamatia-gatului/amigdalectomie-cand-si-de-ce-este-indicata-scoaterea-amigdalelor_18931
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-dupa-o-interventie-chirurgicala_15943
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288