Paraplegie flasca

Polineuropatie

Postata de Eleonora P cu o luna in urma.

In cazul unei Polineuropatii periferice severe demielinizante si
paraplegie flasca, de ce nu functioneaza foarte bine fizioterapia?
Va multumesc, pacient 56 de ani

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Paraplegia flasca este o afectiune in care pacientul pierde tonusul muscular si reflexele din memberele inferioare. Aceasta pierdere a functiilor motorii este cauzata de deteriorarea nervilor periferici, care transmit semnale de la creier la muschi.

In cazul unei polineuropatii periferice severe demielinizante, nervii sunt deteriorati intr-o masura in care nu mai pot transmite semnale, rezultand o paralizie flasca.

Fizioterapia se bazeaza pe utilizarea exercitiilor si a terapiilor manuale pentru a imbunatatii functia musculara si a coordona miscarea. Cu toate acestea, in cazul in care nervii nu sunt capabili sa transmita semnale, muschiul nu va putea raspunde corect sau deloc la terapie.

In plus, terapia fizica poate fi dificil de aplicat cand un pacient are un tonus muscular scazut sau absent, asa cum se intampla in paraplegia flasca. Fara tonus muscular, pacientul poate avea dificultati in a efectua exercitii si poate avea nevoie de asistenta pentru a efectua miscari.

Chiar daca fizioterapia nu functioneaza foarte bine in aceasta situatie, ea poate oferi totusi unele beneficii. De exemplu, poate ajuta la prevenirea atrofiei musculare prin stimularea usoara a muschilor si poate ajuta la imbunatatirea circulatiei sanguine.

In concluzie, principalul motiv pentru care fizioterapia nu functioneaza foarte bine pentru un pacient cu polineuropatie periferica severa demielinizanta si paraplegie flasca este ca nervii deteriorati nu sunt capabili sa transmita semnale catre muschi, facand dificila realizarea exercitiilor si a terapiilor fizice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie, https://www.clickmed.ro/medic/recuperare-medicala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/paraplegie_2014
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/recuperarea-pacientilor-cu-paraplegie_20252